Yeni BMW R1250GS yakında gelebilir!

Üretilen en güçlü boxer motora hazır olun. BMW üstünde çalışıyor. 

BMW R1250GS söylentileri geçen yıl ortaya çıkmıştı. Peki BMW, önümüzdeki yıl için boksör motorlu motosikletlerini güncelleyecek mi? (Ya da gelecek yıllar için) Öncelikle bu haberi yazarken daha ihtiyatlı davranıyorum çünkü böyle bir yenileme hakkında henüz resmi bir bilgi yok. Sadece basına sızan fotoğraflar ve söylentiler var ama şunu söyleyebilirim, değişimin sonbahardaki Intermot’ta ya da EICMA’da tamamen görülebileceği hakkında güvenilir bilgiler var. Bu arada yeni GS’in ismi yada özellikleri farklı bir şekilde olabilir, R1250GS sadece bir söylenti.

BMW tüm yeni modellerini aynı anda ortaya çıkarmayacak. (bu bir pazarlama stratejisi) Neden R1250GS? Çünkü bir BMW isimlendirme meselesi. R1100GS, sonra R1150GS vardı. Bir sonraki R1200GS ve ardından da su soğutmalı R1200GS oldu. Şimdi R1250’nin zamanı. Sadece isimle ilgili değil, motor muhtemelen yeni bir hacim ile birlikte gelecek. 2019 R1250GS iki geleneksel versiyonunda mevcut olacak, standart ve macera.  

İddia edilen yeni boksör motoru VVT

Değişken sübap zamanlaması 

Yeni boksör motoru, gücü ve torku arttırmak için değişken valf zamanlamasına sahip olacak. Bu haber de doğrulanmadı, ancak piyasada çıkan ilk söylentilerden bu yana yaklaşık bir yıl geçti. R1200GS piyasadaki en çok satan büyük macera motosikleti olmasına rağmen, 160 beygirlik gücüyle gelen KTM ve Ducati’nin zorlu rekabeti ile karşı karşıya kalıyor. R1200GS 125 beygir güce sahip ve bir macera motosikleti için yeterli tork üretiyor. Ancak rekabetin ciddi bir baskısı var. 

Öte yandan bazı haber siteleri de, yeni BMW R1250RT’nin casus fotoğraflarını yayınladı. Orada da yeni bir motor gözlemleyebiliriz, revize edilmiş üst yapı ve yepyeni bir TFT ekran olabilir. Artçı kısmındaki küçük kutuya dikkat ederseniz, bazı verileri kaydeden bir “kara kutu” görebilirsiniz. Bu genellikle piyasaya yeni sunulacak bir motosiklette olur. Test motosikletleri üretime hazır görünüyor, böylece sonbaharda büyük gelişmeler olabilir. Ve yeni bir RT varsa, ayrıca bir de GS olmalı. BMW’nin amiral gemisi olan GS, bence ilk tanıtılacak.

Not: Önce çıkan görsel bir R1200GS’dir.

Bunları da sevebilirsiniz