Yanlış duymadınız, karşınızda 1 milyon dolarlık Motosiklet

Onu bu kadar özel yapan ne?

Evet, bu motosiklet 1 milyon dolarlık satış fiyatına sahip. Eğer mevcut döviz kurunda Türk lirasına çevirirseniz, 1.000.000 USD = 4.012.940 Türk lirasında bir değere ulaşıyor. Onu bu kadar özel yapan ne? 2014’de vefat eden efsanevi motosiklet tasarımcısı Massimo Tamburini‘nin son çalışması olması. Tamburini, zamanında sadece Bimota’yı kurmakla kalmayıp, aynı zamanda Ducati 916 ve MV Agusta F4’ü de tasarlamıştır.

T12 olarak adlandırılan proje, 2012 yılında Tamburini tarafından başlatılmış. Ancak Tamburini akciğer kanseri yüzünden 6 Nisan 2014’de vefat ettikten sonra oğlu Andrea tarafından son rötuşlarla tamamlanmış.

230 beygirlik ve sadece 154 kg ağırlığındaki bu motosiklet, BMW  S1000RR motoruna sahip. San Marino merkezli Tamburini Corse tarafından üretilecek ve bu hafta Monako’daki üst düzey Marques motor şovunda tanıtılacak.

Tamburini’nin oğlu Andrea, “Bu proje ile, Babamın hayatının tüm deneyimlerini yaşadığı son çalışmasını sergileyerek, onu bir tasarımcı ve bir insan olarak onurlandıracağız” dedi. 

T12, ilk olarak karbon gövdesi, Brembo frenleri ve Öhlins süspansiyonu ile S1000RR tabanlı bir motora sahip. Tamburini 2008’de MV Agusta’dan ayrıldı ve üç yıl boyunca başka bir motosiklet firması için çalışmamaya karar verdi. Sonra bu motosiklet üzerinde özel olarak çalışmaya başladı.

Bunları da sevebilirsiniz