Yamaha Süper Ténéré geri çağrılıyor

2012-2013 model/yıl, Yamaha Süper Ténéré’ler elektrik sorunu sebebiyle geri çağrıldı. 

Yamaha, motorun rölantide çalışmasını engelleyebilecek bir elektrik sorunu nedeniyle 2012-2013 yıllarında üretilmiş tüm Süper Ténéré’leri geri çağırıyor. Geri çağırma, ABD’deki 4.736 adet Süper Ténéré’yi kapsıyor. Diğer yıllarda üretilenler dahil değildir. 

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi‘nde yayınlanan belgelere göre, gaz kelebeği konum sensörünü ve gaz kelebeği konum sensörünü elektronik kontrol ünitesine bağlayan kılavuz tel bağlantı parçasında bir boşluk olabileceği farkedilmiş. Boşluk, tellerin paslanmasına, elektrik direncinin değişmesine ve ECU tarafından alınan sinyallere müdahale edilmesine izin verebilir ve sonuç olarak, motor devri gaz bırakıldığında rölantide kalmayabilir. Bu sorunun sizin motosikletinizde olduğunu nasıl anlarsınız? Uyarı işaretleri, yeniden başlatma, motorun yanlış çalışması ve motor performansında zorlanma gibi durumlar, bu soruna bir işarettir.

Türkiye’de bulunan Süper Ténéré’ler bu geri çağırmaya dahil mi, henüz bilinmiyor. Ama siz motosikletinizde böyle bir sorun yaşıyorsanız, hemen bir Yamaha bayiisine gitmenizi tavsiye ederim.

Yamaha Motor Corporation USA, bir motosiklette kalite kontrolü yaptıktan sonra 26 Eylül’de ana merkezi bu konu hakkında bilgilendirildi.

Bayiiler, sorunun olduğu alanı bypass edecek yeni bir alt kablo demeti bağlayacaklar. Yeni kablo demeti, ısıya dayanıklı olacak.

Kaynak: Motorcycle.com 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap