Yamaha MT-07 Yenileniyor!

Geçtiğimiz günlerde casus fotoğrafçılara yakalanan Yamaha MT-07 köklü bir revizyona gidecek gibi görünüyor.

İlk kez 2014 yılında hayatımıza giren MT-07, 689cc’lik sıralı çift silindirli motorunda 9,000 devirde verdiği 74.8PS güç ve 6,500 devirde verdiği 68.0Nm torkunun yanında eğlenceli ve kendine güvendiren sürüşü sayesinde dünya genelinde kalpleri ve zihinleri çaldı.

Türkiye’de ve Dünya’da neredeyse yok satan Yamaha MT-07, en son 2018’de yapılan küçük yenilemelerle pazardaki yerini korumaya devam etti. Ülkemizde satışa sunulduğu 2014 yılında 20 bin TL civarında fiyatla satışa sunulan MT-07, adeta peynir ekmek gibi sattı.

Son iki yılda büyük fiyat artışı yaşayan model, ilk geldiği yıldan bu yana neredeyse 30 bin TL’ye varan zam aldı. Dövizdeki yükseliş bu zamların en önemli sebebi olurken, 2017 yılında yürürlüğe giren %20 ek gümrük vergisiyle ve hali hazırda alınan ÖTV ve KDV gibi vergilerle birlikle fiyatı daha da arttı.

Şu anda bayilerin elinde kalan ve piyasa durgunluğu sebebiyle satılamayan 2018 model MT-07 ABS’lerin 41.000 TL, 2019 modellerin ise 44.750 TL perakende satış fiyatı bulunuyor.

Peki yeni Yamaha MT-07’de ne gibi yenilikler bekleniyor?

Casus fotoğrafçılar tarafından görüntülenen Yamaha MT-07, fabrika test motosikleti olduğu için yeni tasarımın nasıl olacağı konusunda bir şey söylemek henüz erken. Dışarıdan bakıldığında motorda bir değişiklik yok gibi görünüyor, ancak 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girecek Euro 5 emisyon kuralları sebebiyle motor içi bazı değişikler yapılıyor olabilir.

Euro 5 demişken, Euro 4 sebebiyle yitip giden veya üretimden kalkan birçok motosiklet oldu. Üreticiler motosikletlerini emisyon kurallarına uyumlu hale getirmekte zorlanırken, Euro 5 ile daha fazla motosiklet modeli üretimden kalkabilir.

Önümüzdeki yıllarda yepyeni Euro 5 uyumlu bir Yamaha MT-07 görmeyi ümit ederken, yeni modelin hem elektronik olarak hem de motor özellikleri bakımından büyük ölçüde yenileneceğini düşünüyoruz. Yeni model Yamaha MT-07’de yeni renkli gösterge paneli, sürüş modları ve çekiş kontrolü gibi premium motosikletlerde bulunan elektronik özellikler olabilir.

Resimlerdeki motosiklette ön çatallar son seri ile aynı olduğu görülürken, yeni modelde ters veya daha kaliteli süspansiyonlar kullanılabilir. Yeni modelin far kısmının nasıl bir tasarıma sahip olacağını kestiremezken, sağ ve sol kanatlar daha keskin çizgilere sahip tasarımla gelebilir.

Yamaha MT-07’nin yakın tarih 2018’de yenilenmesi göz önüne alındığında, yine modelin biraz geç yani, mevcut motosikletler için Euro 5 güncellemelerinin son tarihi olan 2021’den sonra tanıtılması bekleniyor. Tabii ki bu karar Yamaha’nın.

Fotoğraflar: MCN

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap