Yamaha Motor yeni bir şanzıman sistemi üzerinde çalışıyor

Yamaha Motor Seamless şanzıman sistemi için yeni bir patent başvurusunda bulundu. Seamless şanzıman nedir?

Basitçe değinecek olursak; normal vites kutularında bir vitese taktığınızda diğer vitesin dişlileri ile bağlantı tamamen kesilir, bu yüzden vites yükseltirken diğer dişliye geçiş aşamasında çok kısa bir boşluk olur. Bu da gücün anlık da olsa kesilmesi ve motor freninin devreye girmesiyle motorun dengesini sarsması anlamına gelir, ki viraj giriş ve çıkışlarında motosikletin vereceği bu tür tepkiler kritik derecede önemlidir.Seamless şanzımanda ise motordan vites değişimi esnasında güç aktarımında herhangi bir boşluğun yaratılmaması prensibine dayanıyor. Bir vites takılı iken, bir alt ve bir üst vites dişlisi geçişe hazır konumda bekliyor ve dönüyor. Yani sürekli bir tork artışından bahsediyoruz.

Seamless şanzıman sisteminden yararlanan iki tekerlekli araçlar, CVT scooterları, Honda’nın yeni Goldwing modeli, VFR1200, NC750 serisi ve benzeri gibi az sayıda DCT donanımlı makinelerdir. Yamaha’nın şanzımanı, iki vitesin eş zamanlı olarak devreye girmesine izin verir, güç, “ileri” ye kesintisiz bir şekilde aktarılır.

Şimdi, en büyük soru MotoGP’den türetilen bu teknolojinin ticari olarak uygulanabilir bir ürün haline gelip gelmeyeceğidir. Eğer fiyat çılgınca olmazsa, Seamless şanzıman sistemini en azından R1 veya R1M için bir seçenek olarak görebiliriz.

Bunları da sevebilirsiniz