Yamaha Motor ve Gogoro, elektrikli scooter üretmek için ortaklık kurdu

Basın Bülteni

Yamaha Motor Co., Ltd. (Genel Merkez: Iwata, Shizuoka, Japonya, Başkan: Yoshihiro Hidaka) ve Gogoro Inc. (Merkez: Taoyuan Şehri, Tayvan, Kurucu ve CEO: Horace Luke) 11 Eylül’de, birlikte elektrikli scooter üretmek için bir çalışma başlatmışlardır. 

Bu işbirliği Gogoro’nun Yamaha için elektrikli scooter geliştirmesi, üretmesi ve akü değiştirme sisteminin paylaşımı ile ilgilidir ve bu yıl resmi bir sözleşme imzalanması beklenmektedir. 

Yamaha, Gogoro’nun üretimini yaptığı Gogoro üretim araçlarına dayalı Yamaha markalı elektrikli scooterları tasarlayacak. İlk modelin pazara sunulması 2019 yazında planlanıyor. Gogoro ve Yamaha Motor’un iş ortağı Sumitomo Corporation bu işbirliğinde önemli bir rol oynuyor. Yamaha Motor ilk olarak 1966 yılında Tayvan motosiklet pazarına girdi ve şu anda Yamaha Motor Taiwan’da üretilen modellerde yılda 290.000 motosiklet satıyor (2017 sonuçları). Yamaha Motor Taiwan ayrıca E-VINO adında elektrikli scooter üretip satıyor ve Japonya’ya ihraç ediyor. Geliştirme fonksiyonları, esas olarak Tayvan pazarı için scooter geliştiren Yamaha Motor Research & Development Taiwan tarafından yürütülmektedir. Gogoro ile yapılan bu işbirliği sayesinde Yamaha Motor, Tayvan pazarındaki benzinli motorları da içeren ürün serisinin genişlemesini ve geliştirilmesini teşvik etmeyi ve Gogoro’nun yeni pil değiştirme istasyonları ağını kullanarak kullanıcı rahatlığını artırmayı hedefliyor.Gogoro ilk olarak 2015 yılında Tayvanlı scooter pazarına girmiş ve kendi içinde üretilen elektrikli scooter ve pil değiştirme istasyonları sayesinde yeni bir elektrikli motosiklet iş modelini kullanıma sunmuştur. Pil değiştirme istasyonları Gogoro Energy Network tarafından kurulmaktadır. Gogoro şu anda Tayvan’da 750’den fazla GoStation’a sahip ve 2019’a kadar 1000’den fazla olması bekleniyor. Gogoro Energy Network, lansmanından bu yana 17 milyondan fazla pil takası yaptı. Bu işbirliği sayesinde Gogoro, elektrikli scooter üretim hacmini artırmayı planlıyor.

Bunları da sevebilirsiniz