Yamaha Motor emisyon skandalı ile çalkalanıyor

Japonya’da otomotiv endüstrisini sarsan imalat testlerindeki usulsüzlük skandalı büyüyor.

Yamaha Motor ve birkaç Japon otomotiv üreticisi emisyon skandalı ile çalkalanıyor. Nissan ve Subaru’nun ardından otomotiv devleri Suzuki, Mazda ve Yamaha’da araçlarının emisyon ve yakıt testlerinin uygun olmayan koşullarda yapıldığını itiraf etti.

Her 3 şirketin yetkilileri de Nissan ve Subaru’nun yaptığı gibi testlerde hile yapılmadığını, ancak testlerin olması gereken koşullarda yapılmaması nedeniyle sonuçlarda usulsüzlüğün ortaya çıktığını savundu.

Japon Ulaştırma Bakanlığı 20 otomotiv üreticisinden aldığı numune araçlarda yaptığı incelemelerle ilgili raporunu yayımladı. İncelenen araçlar arasında Mazda’nın ürettiği bin 875 aracın yüzde 4’ünün, Yamaha’ya ait 335 aracın ise yüzde 2’sinin uygun koşullarda test edilmediğinin tespit edildiği bildirdi.

Haber kaynağı: GüneşBu durum, Yamaha ve diğer Japon otomotiv üreticilerinin test kriterlerinde ve Japon test standartlarına bağlılıklarında yetersiz olduğunu gösteriyor.

Aynı zamanda şirketlerin Japon hükümetinin güvenini kırdığı ve dolayısıyla Japon halkının güvenini de kırdığı anlamına geliyor.

Sonuç, yüksek mühendislik standartlarına ve detaylara gösterilen ilgiden dolayı üne kavuşan Japon otomotiv endüstrisinin üstünde bir leke olmuştur. Buna cevaben Mazda, Suzuki ve Yamaha bu skandaldan dolayı kamuoyu önünde özür diledi.

Yamaha basın açıklamasında şunları söyledi: “Yamaha Motor, bu olayların bir sonucu olarak kaygı duyan ya da bunlarla ilgili rahatsızlık duyan tüm müşteriler, ortaklar ve diğer paydaşlardan içtenlikle özür diler.”

Haberden sonra, Yamaha’nın Nikkei hisse senedi borsa fiyatı % 5.3 oranında düştü.

Bunları da sevebilirsiniz