TVS Creon elektrikli scooter!

TVS Creon konsept scooter Auto Expo 2018’de tanıtıldı.

Tvs‘den Creon için yapılan açıklamada: “Performansı rakipsiz tutmaya çalıştık ve elektrik enerjisini verimli bir şekilde kullanmamız gerekiyordu. Creon’un, tam gücünün yüzde 80’ine ulaşması için 60 dakika şarj gerekiyor. Intel’in akıllı bağlantı özellikleri de model de mevcut. Konsept, en iyi elektrikli sürüş deneyimi için rejeneratif frenleme, GPS navigasyon ve 3 özel sürüş modu sunuyor”.

Rejeneratif fren sistemi nedir? ilk olarak Tesla tarafından bulunmuş ve motosikletin seyir halinde kendi kendini şarj edebilmesini sağlayan ve sadece gaz vererek ilerleyebileceğimiz bir modu etkin kılan teknolojidir. Çalışma mantığı son derece basit olan bu sistem, motosikletin otomatik fren yapmasını sağlayarak sürüş güvenliğini artırıyor.

Standart olarak bluetooth bağlantısı, geofencing, park yardımı ve anti hırsızlık emniyeti özelliği de sunar. TVS, modelde ağırlığı ve kontrolü el altında tutmak için alüminyumdan yapılmış bir şasi kullanmış. Ayrıca full face bir kaskın kolayca sığacağı sele altı bagajı da bulunuyor. Birçok modern scooter’da bulunan akıllı telefon şarj ünitesi de Creon’a eklenmiş.

TVS, Hindistan üretimli Remora lastikleri bu scooter için özel olarak hazırlanmış ve yeni Creon konsept’te lastiğin kavrama düzeyi özellikle belirtilmiş. Ön tasarımda LED dikdörtgen far ve ön tekerde ABS özelliğine sahip disk fren kullanılmış.

TVS spor motosiklet sürüş stilini yakalamak için Li-ion pilleri dengeli bir ağırlık merkezine yerleştirmiş. Şirket Cruiser segmentine giren Zeppelin adlı bir başka model üzerinde de çalışıyor ve hafif hibrit teknolojisini 220cc’lik tek silindirli bir motor ile üretebilir.

Bunları da sevebilirsiniz