Triumph Daytona 765 Görüntülendi! Daytona Geri Dönüyor Mu?

Yeni Triumph Daytona 765 prototipi görüntülendi. Triumph’ın en sevilen modellerinden biri olan Daytona 675, uzun zamandır üzücü bir sessizliğe bürünmüş durumdaydı. 

2018 yılında ve 2019 yılında bir düzineden fazla yeni modelle kendini gösteren Triumph’ın Daytona hakkında bir güncelleme yapıp yapmayacağı merak konusu olmuştu. 2016 yılında ortaya çıkan Euro4 emisyon standartları, o zamandan beri birçok motosiklet modellini öldürüyordu. Triumph’un Daytona modeli de bunlardan biriydi. Bu durum özellikle 600cc Super sport motosikletlerde büyük ölçüde bir karışıklık yarattı. 

Supersport motosiklet modellerinde sadece Yamaha ve Kawasaki modellerini yeniledi. Honda ve Triumph’dan uzun süredir ses seda yoktu. Ancak Triumph Moto2 şampiyonası için ürettiği 765cc motoru yeni bir Daytona 765 modelinde kullanarak piyasaya sürmeye hazırlanıyor olabilir. İngiliz üreticinin Moto2 yarışları için geliştirdiği bu motor, 2019’dan itibaren Moto2 Şampiyonasında kullanılacak. Dorna ile yapılan anlaşma, Triumph’un yeni Street Triple serisi motosikletlerine güç veren 765 cc’lik üç silindirli özel bir versiyonu olacak. 
Bu motor daha fazla güç, tork ve biraz daha dar olacak şekilde değiştirildi. Değiştirilmiş bir silindir kafası ve giriş ve egzoz portları daha iyi bir soluma sağlıyormuş. Titanyum valfler ve daha sert yaylar, motorun daha serbestçe çalışmasına ve frenleme sırasında daha güvenilir olmasına yardımcı oluyormuş.

Yeni Triumph Daytona 765 prototipinde neler var?

Geçtiğimiz hafta İspanya’da çekilen görüntülerde şasi, alt şasi, swingarm, çatallar, şok, kaporta ve tekerlekler doğrudan eski Daytona 675R’den ödünç alınmış. Üstündeki motor Street Triple 765’deki motordur. Triumph, Daytona 765’e Street Triple’deki motorun yanı sıra birçok benzer parçaları da eklemiş. 

Peki, burada neye bakıyoruz? 

Triumph’un yeni 765cc motorun etrafında eski Daytona ile aynı tasarımı kullanacağı düşünülmüyor. Yani tasarım değişikliği olacaktır. Triumph bu tasarımı 2013 yılından beri kullanıyor.  Triumph, Daytona 675’de 2006 yılında piyasaya girmesinden bu yana üç farklı tasarım kullandı. 

Ekim 2017’de MNC’ye konuşan Triumph’un Ürün Sorumlusu Steve Sargent, “Daytona modelimize hala bir talep olup olmadığını anlayabilirsek, elbette yeni bir model getireceğiz.” demişti. Fakat Triumph, yeni bir motosikletin geliştirilmekte olduğunu açıkça reddetmişti. Piyasaya göre Triumph’un 765cc’lik yeni bir Daytona’yı üretmek için yeterli talep aldığına inanılıyor.

Peki, Triumph Daytona 765 ne zaman gelecek?

Yeni bir Daytona modelinin gelip gelmeyeceği konusunda İngiliz üreticiden net ve resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, test aşamasında görüntülenen Daytona 765, bize umut oldu. 

Eğer Triumph Daytona’yı geri getirmeye karar vermişse, bu fazla uzun sürmeyecektir. Özellikle Moto2 şampiyonasındaki varlığı göz önüne alındığında. Yabancı kaynaklar, 2019’un sonuna kadar bir üretim modelinin gelmesini beklemiyor.

Fotoğraflar

Kaynaklar: Bennetts, MCN ve Rideapart 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap