Triumph Daytona 675’e Ne Oldu?

Daytona 675 hakkında acı gerçekler;

Triumph’ın en sevilen modellerinden biri olan Daytona 675, üzücü bir sessizliğe bürünmüş durumda. Bu yıl bir düzineden fazla yeni modelle kendini gösteren Triumph’ın bu model hakkında bir güncelleme yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

Peki neden bir yenileme yok? Cevap; 2016 yılında ortaya çıkan Euro4 emisyon standartları, o zamandan beri motosiklet modellerini öldürüyor. Açık konuşmak gerekirse, 2017 yılında piyasaya çıkmış olan bazı Euro3 motosikletleri gördük. Ancak bunun nedeni, çoğunlukla nihai üretim çalışmaları için Euro4 standardından ayrı anlaşma ile satılıyordu.

Artık 2018 için bu anlaşma sona erdi ve Avrupa ve birçok pazarda satılan herhangi bir motosikletin Euro4 emisyon standardını karşılaması gerekiyor. Euro4, içten yanmalı motorlardan gelen, kabul edilebilir egzoz emisyonu seviyelerini büyük ölçüde azaltırken, motosiklet şirketlerinin egzoz konusundaki çizim fikirlerini de gözler önüne serdi.

Gözden geçirilmesi gerekenler sadece egzozdan gelen gürültü değil. Motosikletten gelen sesler, titreşimler ve şanzıman sesinin de hesaba katılması emisyon için üretime devam edilecek motosikletlerde azaltılması gerekiyor. 

Tüm bunların Triumph Daytona 675 ile ne ilgisi var? Bundan önce çok sayıda model gibi saygı değer Daytona 675, Euro3’ten Euro4’e geçememenin kurbanı oldu ama hala bir umut var. Daytona 765 adında, İngiliz üreticinin Moto2 yarışları için geliştirdiği bu motor, 2019’dan itibaren Moto2 Şampiyonasında kullanılacak. Dorna ile yapılan anlaşma, Triumph’un yeni Street Triple serisi motosikletlerine güç sağlayan 765 cc’lik üç silindirli özel bir versiyonu olacak. 

Bu motor daha fazla güç, tork ve biraz daha dar olacak şekilde değiştirildi. Değiştirilmiş bir silindir kafası ve giriş ve egzoz portları daha iyi bir soluma sağlıyormuş. Titanyum valfler ve daha sert yaylar, motorun daha serbestçe çalışmasına ve frenleme sırasında daha güvenilir olmasına yardımcı oluyormuş.

Bunları da sevebilirsiniz