Tasarımcı Oberdan Bezzi’den; BMW R1250 GLOBAL SPORT

Daha spor bir GS serisi: Konsept BMW R1250 GLOBAL SPORT

BMW R1250 GLOBAL SPORT, tasarımcı Oberdan Bezzi’nin yaptığı tamamen konsept bir çizimdir. BMW temel olarak Gelände Straße (diğer adıyla Gelände Strasse) motosikletleriyle segmenti popülerleştiren “macera turu” kategorisini oluşturdu. Alman markası o zamandan bu yana, motosikletçilerin zevklerine yönelik ürün yelpazesini çeşitlendirmeye ve aynı zamanda diğer markalardaki konumunu savunmaya yardımcı olmak için daha fazla “GS” modeli üretmiştir.

Burada, tasarımcı Oberdan Bezzi spor bir motosiklet konseptine benzeyen farklı bir GS modelini hayal etmiş. Konsept, scrambler ve bir maxi-motard arasında bir yerde kalmış, hafif bir macera-spor formatına sıkıştırılmış motosiklet gibi olmuş.

Tasarım adından da anlaşılacağı gibi daha önce size bahsettiğim, yeni hava soğutmalı 1250 cc boksör motorunun ismini almış. Bu ilgi çekici fikir ve tasarım, BMW’nin şu andaki motosiklet modellerine yeni bir ilham kaynağı olabilir. Bavyera’lı üreticinin, boksör motorla çalışan yeni bir motosikleti yakında duyuracağını düşünüyorum. Ve Bezzi’nin Global Sport modeli böyle bir makine için iyi bir durum oluşturuyor.

Şu anda orta halli macera motosikletlerinin yükselişini görüyoruz . Triumph, Tiger 800 modelini yeniledi. Avusturyalılar KTM 790 Adventure serüvenine atıldılar. Yamaha MT-07 altyapısına sahip Ténéré 700’ü piyasaya sürecek ve BMW’de F750GS-F850GS modellerini yeniledi.

Son olarak bunlar göz önünde bulundurulduğunda, BMW ağırlığı düşürebilirse hava soğutmalı farklı bir GS varyantı mantıklı olabilir. Aynı zamanda, BMW’nin kadrosunda eksik bir noktayı doldurabilecek ve Ducati Hypermotard 939 gibi bir motosikletle kafa kafaya gidebilecek 17 inç tekerleklere sahip benzer bir model yapılabilir.

Kaynak: Oberdan Bezzi ve Asphalt & Rubber

Bunları da sevebilirsiniz