Suzuki, motosikletler için tünel aydınlatma sistemi geliştirdi

Suzuki, tünelden geçen bir motosikletin görünürlüğünü artıracak bir sistem için patent başvurusunda bulundu.

Çoğu deneyimli motosiklet sürücüsünün bildiği gibi, diğer araç sürücüleri motosikletleri çok iyi görmüyorlar. Suzuki’nin motosikletler için geliştirdiği bu sistem ile, geçtiğimiz herhangi bir tünelin tavanında bizim için bir ışık olacak.

Tünel ışıkları (şemada # 13 olarak tanımlanmış) kuyruğun ucuna monte edilecek.

Suzuki bir tüneldeki düşük aydınlatma veya dar alanların motosikletlerin diğer sürücüler tarafından görülmesini daha zor hale getirdiğini belirtiyor. 

Suzuki’nin çözümü, motosikletlerin tünel tavanına dikey olarak bir ışın demetini yansıtması ve bir motosikletin varlığına uyarı veren bir işaret veya hologram gibi bir şey yansıtmasıdır.

Bu tünel aydınlatma sistemi, tünelin tavanına açık bir projeksiyon ışığı vererek, motosikletin kuyruk tarafına monte edilecek. Suzuki, ışıkların dar bir koniyi (yaklaşık 18-19 derece gibi) küçük bir spot ışığı gibi yansıtmasının yeterli olması gerektiğini düşünüyor.

Bu çizim, bir arabanın bir motosikleti arkasındaki araçlardan gizleyebileceği bir örneği göstermektedir. Kamyonun sürücüsü önündeki motosikleti görmeyebilir, ancak spotun tünelin tavanına yansıtıldığını fark edebilir. Işık ayrıca kamyon sürücüsüne, motosikletin ne kadar hızlı hareket ettiğini veya şerit değiştirmesini gösterebilir.

Tünel ışığını manuel olarak etkinleştirmek için bir anahtar olabilirken, Suzuki’nin önerdiği sistem de, tünele giren sürücünün ışığı açması için hatırlamak zorunda kalmadan otomatik olarak çalışacak. Sistem, motosikletin bir tünele girip arkasından takip eden herhangi bir araç olup olmadığını kontrol etmek için çeşitli sensörleri kullanacak. Sensörler motosikletin arkasında başka araçlar olduğunu belirlerse ışıklar otomatik olarak açılacak. Motosiklet tünelden çıktıktan sonra da ışıklar sönecek.

Suzuki’yi motosikletlerin güvenliğini arttırmanın yeni yollarını düşündüğü için alkışlıyoruz. Bu sistemin çoğu zaman tünel veya üst geçit içeren bir rota boyunca gezenler için bir takım faydası olabilir.

Patent başvurusu aynı zamanda sistemin motosikletin arkasında daha fazla araç tespit ettiğinde, birden fazla ışığı açtığı bir varyasyonu da göstermekte.

Bunları da sevebilirsiniz