Suzuki, Hayabusa için yarı otomatik şanzıman geliştiriyor!

Otomatik vitesli bir Hayabusa’ya sahip olmak sizce nasıl olurdu?

Hayabusa, 1999’da ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana son olarak 2008’de güncellenmiş idi. Model için Euro 4 yönetmeliğine uymadığından dolayı 2019’da 20. yıl dönümü ile büyük bir güncelleme bekleniyor.

Suzuki, yeni nesil Hayabusa’ya ekleneceğini gördüğümüz yarı otomatik bir şanzıman sistemi için birden fazla patent başvurusu yapmış. Japon üretici, teknolojinin farklı yönlerini ele alan, her biri Japonya, ABD ve Almanya’da olmak üzere üç farklı yerde patent başvurusunda bulundu. 

Debriyaj aktüatörü (# 41), vites değiştirme aktüatörü (# 42) yukarıda konumlandırılırken krank karterinin arkasında bulunur. Uzun silindirik kısımlar (# 411 ve # 421) bir ECU tarafından kontrol edilen motorlardır.

Patentler, debriyaj kavramasını ve vitesleri değiştirmek için aktüatörlerin kullanımı, Honda’nın geleneksel DCT sisteminin aksine çalışmaktadır. Proje alanın etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak için aktüatörlerin konumlandırılmasına odaklanırken, hava akımıyla da soğutulmasına izin verir.

Çoğu manuel şanzıman motosiklet de olduğu gibi vites değişimi sol pedalla (# 52) kontrol edilir. Bu yarı otomatik sistemde, bir vardiya sensörü (# 51) pedal girişini okur ve bilgileri ECU’ya iletir. Suzuki, sürücüye bazı dokunsal geri bildirim sağlamak için bu vites geçiş sistemine bir tıklama mekanizması eklemiş.

Vites değiştirme pedalına basmak, vites değiştirmek için ECU’ya bir sinyal gönderir ve sürücüye biraz dokunsal geri bildirim sağlamak için geleneksel bir manuel vites değiştirme hissi simüle eder.Son noktaya gelince, patentteki çizimler, benzer görünümlü bir motor, şasi ve belirgin kuyruk tasarımı ile mevcut Hayabusa’yı ( bazı pazarlarda GSX1300R olarak anılır ) tasvir etmektedir .

Halihazırdaki Hayabusa, 2008’den beri sadece küçük değişikliklerle piyasaya sürüldü ve bu yarı otomatik şanzıman mevcut modele de uygulanabilir. Bununla birlikte, mevcut Hayabusa’nın Euro 4 yönetmeliklerine uymadığı için artık Avrupa’da satılmasına izin verilmeyeceğini unutmayalım.

Bu nedenle, yeni Hayabusa’nın değişimi 1440 cc olarak öngören çeşitli söylentiler veya bir turbo şarj ilavesi ile 2019’da gelmesi bekleniyor. Daha büyük bir değişim, Hayabusa’yı en yakın rakibine, Kawasaki Ninja ZX-14R’ye denk hale getirmek mantıklı olabilir.

Suzuki, daha önce teknolojiyi en büyük Inline-Four yerine orta büyüklükteki motorlara uygulamayı ima ettiğinden, turbo söylentileri bizim için daha az olası görünüyor . Yarı otomatik şanzıman, optimize edilmiş vites değişimi ve yüksek verimlilikten yararlanarak bir turboya göre daha olası olabilir.

Suzuki’nin yeni bir Hayabusa üzerinde çalışıp çalışmadığını ve bu yarı otomatik şanzıman sistemini kullanıp kullanmayacağını görmek için beklemek zorundayız. Mevcut modelin 31 Aralık 2018’den sonra Avrupa’da satılmasına izin verilmeyecek. Bu arada, 2019 Hayabusa’nın 20. yıl dönümünü temsil edecek, bu nedenle yeni bir model için önemli değişiklikler bekleyebiliriz.

 

Bunları da sevebilirsiniz