Suzuki Hayabusa GSX1300R’ın Satışları Amerika’da Devam Edecek

Bildiğiniz üzere daha önce, Suzuki Hayabusa GSX1300R’ın 2019’dan itibaren Avrupa ve Japonya gibi pazarlarda satışının duracağını sizlerle paylaştık.

Hayabusa, Euro4 ile uyumlu hale getirilememişti. Model bu yüzden, Euro4 emisyonları ve AB Yönetmeliği 168/2013 kapsamında sunulan diğer kuralları karşılamıyordu. Bu kurallar, 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girmişti. Ancak üreticilere uyumlu olmayan modellerinin kalan stoklarını satmaları için iki yıllık bir süre tanınmıştı. O süre, 31 Aralık 2018’de sona erecek.

Hayabusa’nın artık satılamayacağı pazarlar, bizimde bağlı olduğumuz Avrupa ve Japonya gibi bu yönetmeliklere uyan pazarlardır. Bu yüzden, yeni yönetmelikler çerçevesinde, Avrupa’ya gelemeyen bir motosiklet artık bizim ülkemize de gelemeyecek. Ama bu durum Amerika için farklı. Amerika’da böyle bir prosedür ve kanun olmadığından, herhangi bir motosiklet modeli kolaylıkla girebiliyor ve Avrupa’ya bağlı olmadan pazarda kalabiliyor.

Bizim gibi bazı haber siteleri de Suzuki Hayabusa’nın üretiminin durduğunu paylaştı. Bu haberler ile birlikte piyasada büyük bir karışıklık olmuş olacak ki, Suzuki Motor Amerika, bu konuyla ilgili bir bildiri yayınlamış.

Suzuki Motor of America

Suzuki Motor Amerika, ABD pazarında Hayabusa spor motosikletinin satışının kesintisiz devam ettiğini doğruluyor. Avrupa yönetmelikleri, Euro 4 emisyon düzenlemeleri nedeniyle, Hayabusa modelinin satışı Avrupa’da durdurulmuştur. Bu durum sonucunda çıkan haberler, ABD’li tüketiciler, medya ve bayiler arasında karışıklığa ve yanlış anlaşılmaya neden olmuş olabilir.

Szuki Motor Amerika,“İkonik Hayabusa’nın 2019’da da ABD’de satışa devam edeceğini” doğruladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap