Suzuki Hayabusa GSX1300R üretimi sona eriyor! Güle güle Busa

Suzuki Hayabusa GSX1300R son kez üretim bandından geçecek ve artık üretilmeyecek. Evet, 2018 sezonun sonuna yaklaşırken efsanevi GSX1300R Hayabusa’nın aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşıyoruz.

Suzuki, dünyanın en hızlı üretim motosikletlerinden biri olarak ilk çıkışını 1999’da gerçekleştirdiği Hayabusa’nın yaklaşık 20 yıl sonra üretimini sonlandırıyor. Suzuki, Hayabusa’nın son kez Aralık ayı (bu ay) sonuna kadar piyasada olacağını doğruladı.

Peki Hayabusa’nın üretimi neden sona eriyor?

En son 2008’de büyük çapta yenilenen GSX1300R Hayabusa, Euro4 ile uyumlu hale getirilememişti. Model bu yüzden Euro4 emisyonları ve AB Yönetmeliği 168/2013 kapsamında sunulan diğer kuralları karşılamıyor. Bu kurallar, 1 Ocak 2016’dan itibaren yürürlüğe girmişti. Ancak üreticilere uyumlu olmayan modellerinin kalan stoklarını satmaları için iki yıllık bir süre tanınmıştı. O süre, 31 Aralık 2018’de sona erecek. 

Japonya dahil olmak üzere dünyanın büyük bir kısmı Euro4’e uyarak emisyon kurallarını benimserken, Hayabusa etkili bir biçimde yok olmaya sürüklendi. Modelin son stokları, önümüzdeki yıl satışa devam edeceği Amerikan pazarında olacak. Japonya’da üretimin durdurulmasıyla Hayabusa’nın piyasadaki kalan ömrü, stok seviyesine göre belirlenecek.

Hayabusa tekrar geri dönecek mi?

Bu habere kadar toplam üç yenilenme haberleriyle gündeme getirdiğimiz Hayabusa için hala umut var. 5 Ocak 2018’de paylaştığımız haberde, yeni Hayabusa’nın Eicma 2018’de tanıtılması bekleniyordu. Ancak Suzuki böyle bir yenilemeyle karşımıza çıkmadı. 

O haberde, Hayabusa’nın turbo şarjlı bir motor ile geleceğini yazmıştık. Yeni tasarım ve motor ile, hatta hacim olarak 1340 cc’den yaklaşık 1440 cc’ye yükseleceğini ve ‘GSX1400R’ adını alacağını belirtmiştik. Son olarakta, Şubat ayında Suzuki’nin Hayabusa için yarı otomatik şanzıman geliştirdiğini duyurmuştuk. Peki tüm bu haberler boşa mı gitti? 

2019’da yepyeni bir Hayabusa satın alamayacak olsanız da, bu bir son olmayacak. Suzuki’den sızdırılan bilgilerde, yeni bir Hayabusa’nın üretim için beklemede olduğunu ve önümüzdeki iki yıl içinde tanıtılacağı öğrenilmiş.

Yeni motosikleti ne zaman göreceğiz? Suzuki, önümüzdeki üç yıl içinde en az 10 yeni model sunmayı planlıyor ve Hayabusa kesinlikle onlardan biri olacak. Firma kısa bir süre önce, sadece motosikletler için değil, aynı zamanda giyim ve ticari mallar için de Hayabusa adı ve logosu üzerinde yeni ticari marka hakları başvurusunda bulundu ve yeni model etrafında büyük bir pazarlama baskısı olacağını düşünüyor. Yeni piyasaya sürülen Katana’nın da gösterdiği gibi.

Kaynak: Bennetts 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap