Süspansiyon üreticisi Öhlins 160 milyon dolara satıldı!

İsveçli süspansiyon üreticisi Öhlins 160 milyon dolar karşılığında ABD’li Tenneco Inc şirketine satıldı.

Öhlins’in kurucusu Kenth Öhlin, büyük bir çoğunluğuna sahip olduğu hisselerin tamamını Amerika’lı Tenneco’ya sattı. Kenth Öhlin, şirketin denetim kurulunda görevine devam ederken, Tenneco’ya yapılacak satışın, antitröst ve düzenleyici otoritelerin onayına tabi olarak 2019’un başında tamamlanması bekleniyor.

Dün powersports sektöründen gelen haberlerde, daha önce Marzocchi süspansiyon markasını da satın olan Tenneco, dünyanın en önemli süspansiyon sistemleri üreticilerinden biri olan Öhlins’i satın aldığını duyurdu.

Amerikalı şirket Tenneco, Öhlins ile birlikte endüstri lideri olmayı hedefliyor. Öhlins’in inovasyon yaptığı teknolojik alanlarla, yani elektronik kontrollü ve yarı aktif süspansiyon ünitelerini daha da geliştirmeyi planlıyor.

Öhlins hakkında

Öhlins veya Öhlins Racing AB, otomotiv ve motor sporları endüstrileri için süspansiyon sistemleri geliştiren F1, Formula E, NASCAR ve MotoGP yarışlarında takımları destekleyen İsveçli bir şirkettir. Öhlins’in merkezi Ar-Ge departmanlarının ve üretim merkezinin de bulunduğu Upplands Väsby’dedir.

Öhlins ve Tenneco 20 yıldır birlikte çalışıyor. 43 yıldır faaliyet gösteren Öhlins, Avrupa ve Asya’da motosiklet, otomobil ve bisiklet için yay elemanları üretmekte. Ürünlerini dünya çapında 50 ülkede pazarlamaktadır. 

Tenneco, Öhlins’i markaları arasına katarak konumunu daha da güçlendirmek istiyor. Öhlins’in fabrikasında 340 kişi istihdam ediyor ve geçen yıl yaklaşık 130 milyon dolarlık üretim yapmış. 1987 yılında Yamaha Öhlins hisselerinin çoğunluğunu devralmış, ancak şirket bağımsız bir şirket olarak varlığını sürdürmüş. 2007’nin sonunda şirket kurucusu Kenth Öhlin, Japon üreticiden hisselerini geri satın almış.

İsveç’teki Ar-Ge tesisinde 340 çalışanı bulunan Öhlins’in dünya çapında şubeleri ve yan kuruluşları bulunmaktadır:  İsveç’te Auto Norden ve Öhlins CES, Tayland’da Öhlins Asya, Almanya’da Öhlins Dağıtım / Teknik Merkezi, Kuzey Carolina’da Öhlins ABD.

Tenneco hakkında

Merkezi Lake Forest, Illinois’de bulunan Tenneco, hafif ticari araç, ticari kamyon, otoyol dışı ekipman ve satış sonrası pazar dahil olmak üzere, çeşitlendirilmiş pazarlar için Ride Performance ve Clean Air ürünlerinin ve teknoloji çözümlerinin, dünyanın önde gelen tasarımcısı, üreticisi ve pazarlamacılarından biridir.

Tenneco, yay elemanları ve egzoz kontrol sistemleri üreten önemli bir otomotiv tedarikçisidir. Hemen hemen tüm büyük araç üreticileriyle çalışmaktadır. Tenneco dünya çapında yaklaşık 32.000 kişiyi istihdam etmekte ve yıllık yaklaşık 9,3 milyar dolarlık satış gerçekleştirmektedir. Tanınmış Tenneco markaları arasında Monroe, Champion, Gillet ve Walker bulunur. 

Ayrıca şirket Ekim ayı başında, rakip Federal-Mogul’un satın alımını tamamladı. Federal-Mogul dünya çapında yaklaşık 55.000 kişi istihdam ediyor ve yıllık geliri 7,8 milyar dolar.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap