Ruhsatları ve Plakaları Artık Noter Verecek!

Artık araçlarımızın ruhsatlarını ve plakalarını noterden alacağız.

 

Birkaç kuruma ait araçların dışındaki, özel şahıs, bazı kurum ve şirketlere ait araçların satış, devir, ruhsat ve her türlü plaka tescil işlemleri artık noterlere devredildi. Bu hizmetlerin yürütülmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik kapsamında Türkiye Noterler Birliği Araç Sicil ve Tescil Sistemi (ARTES) oluşturuldu.

Bütün Noterler, araçlarımızın satış devir ve her türlü tescil işlemini yapabilme yetkisine sahip olacak. Plaka verecek, geçici belgeleri düzenleyip, araçlara ilişkin teknik ve hukuki değişiklikleri ARTES’e işleyecek. Bu kapsamındaki tüm işlemler Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa ait araçların yanı sıra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, diplomatik araçların devir, tescil, plaka işlemleri ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Masraflar artık 15 lira

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu yeni uygulamayla vatandaşlarımız açısından hem motorlu trafik belgesi masrafı hem de posta masrafından ve zamandan tasarruf sağlanmış olacak. Yani 117+14,5 lira toplam 131,5 liralık bir tutar, vatandaşımızın cebinde kalmış olacak. Bu işlem 15 liraya gerçekleştirilecek.” dedi

Suriye’li araçlara geçici tescil verilecek

Yönetmelik, “ülkelerindeki savaş ve olağanüstü haller nedeniyle ülkemize giriş yapan yabancı uyruklu kişilerin araçları için geçici trafik belgesi ve özel harf grubundan oluşan tescilli plaka verilecek” şeklinde.

Yabancı ve tüzel kişiler tarafından, yurt içinden satın alınan veya yurt dışından getirilen araçların tescilleri de, noterler tarafından yapılacak.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap