Özel üretim MV Agusta Brutale 800 RR Amerika

Zengin bir İtalyan yemeği. MV Agusta, kırmızı, beyaz ve mavi renklerle özelleştirilmiş Brutale 800 RR Amerika’yı tanıttı.

MV Agusta’nın bu serisi büyük bir başarıya ulaşmıştır. Bu başarı, yeni Brutale 800 RR Amerika ile devam ediyor. Nisan 2018 itibariyle bayilere gelmesi planlanan model, MV Agusta tarihinin parçasını şık bir şekilde sunuyor. MV’nin ürettiği “S America 750” adını alan ilk motosikletin tarihi 1975’e kadar uzanıyor.

Amerika etiketli bir MV Agusta modelinin tekrar ortaya çıkmasından önce 25 yıldan fazla bir süre geçti. Bu özel versiyon ABD bayrağının kırmızı, beyaz ve mavi renklerini aldı.

Özel versiyon, yakın zamanda yenilenen Brutale 800 RR temelinde geliştirilmiştir. Farklılıklar ise, Şanzımanın yeni bir şekilde yeniden tasarlanmasıyla başlıyor. Şimdi daha pürüzsüz ve daha hassas bir motosiklet. Yeni bir denge mili ve yeniden tasarlanan birincil şanzıman, emme ve egzoz kamlarının, yeni vanaların en iyi şekilde şekillendirilmesi gibi bu motosiklet üzerindeki birçok geliştirmeden sadece birkaçıdır. Elektronik motor kontrolü, yeni algoritmalar ve motor eşleştirmeleri ile yükseltildi. Çekiş Kontrolü daha da geliştirildi.

Şasi gelişimi de hız kazandı, motor şasiye bağlandı ve motosikletin genel sağlamlığı arttı. Başka bir yeni özellik, sürüş konforunu en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış arka cush sistemi.

MOTOR

Motorda da değişiklikler oldu, Euro 4 emisyon standartlarını karşılamak için ters dönen krank mili ile üç silindirli motor, 11.500 rpm’de (81 kw) 110 hp maksimum güç çıkışı sağlayabilmektedir. Maksimum tork ise, 7,600 dev / dak’da 83 Nm’dir. 

ŞASİ VE SÜSPANSİYON

Kullanım açısından, Yeni Brutale 800’ün, 1400 mm’ye kadar uzanan bir dingil açıklığı ile yeni bir şasisi ve şimdi 103.5 olan bir izi vardır (önceki versiyonda 95mm). ALS çelik boru şasi, tek salınım kolunun milinin arka tarafında hafif alüminyum alaşımlı kelepçelerle birleştirilmiştir. 


Marzocchi çatalları: 125 mm’lik bir hareket ile 43 mm çapında alüminyum çatallara sahiptir. Fren sistemi, 320 mm çapında ön diskler ve dört pistonlu fren Brembo kaliperlerine sahiptir.
Bosch ABS 9 Plus, sistemi de eklenmiş. Güvenlik açısından bakıldığında, standart üretim bir motosiklette ilk kez orijinal ekipman olarak kullanılan yeni Pirelli Diablo Rosso III lastikler ile geliyor.

Bunları da sevebilirsiniz