Motosiklet Sektöründe Yeni Gümrük Vergisi Şoku!

Türkiye motosiklet sektörü yeni gümrük vergisi ile en kötü zamanını yaşıyor. Halihazırda 2017 yılında getirilen % 20 ek gümrük vergisinin üstüne bir vergi daha getirildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını hayatı durma noktasına getirmişken, büyük devletler halkının yanında olarak trilyon dolarlık yardım paketleri açıyor.

Uzun zamandır artan döviz kurlarının etkisi ile düşüşe geçen Türkiye motosiklet sektörü, 21 Nisan 2020 tarihinde 31106 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2430 sayılı kararname ile yürürlüğe giren, halihazırda %20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisi, %10 daha artarak %30’a getirildi.

AB ülkeleri dışındaki ve AB menşeli olmayan ürünlere getirilen %10 ilave vergi, 30 Eylül 2020 yılı tarihine kadar geçerli olacağı duyuruldu.

Bu ay sonuna kadar ithal edilebilecek tüm motosikletleri kapsamayacağı açıklanmasının ardından acil olarak toplanan motosiklet sektörü liderleri, üretilmiş motosikletlerin Türkiye’ye geliş süresinin 3-4 ayı bulduğunu, belirtiler.

Uzak doğu’dan verilen siparişlerin 1 ayda Türkiye’ye girmesi lojistik açısından mümkün olmadığını dile getirerek, Şubat ayında üretilebilmiş motosikletlerin yetişebilme şansı olabileceğini ancak öte yandan Uzak doğu’da üretimlerin Şubat ve Mart aylarında zaten tamamen durmuş olduğunu söyleyerek, eğer yetişirse bunun bir mucize olacağını ilettiler.

Covid-19 sebebiyle azalan talep karşısında düşen sektör sadece salgın sebebiyle değil aynı zamanda artan yüksek kur karşısında da ezilirken, yeni gelen ilave %10 gümrük vergisi ile motosiklet tutkunlarına hayal kırıklığı yaşattı.

Kaynak: MOTED: Motosiklet Endüstrisi Derneği

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap