Motosiklet Pazarı 2018’de Yüzde 31 Daraldı!

Motosiklet pazarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Suzuki Türkiye ve Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Ümit Karaarslan, Sözcü.com.tr’ye konuştu.

Haber-Sözcü.com.tr Ümit Karaarslan, “2018 yılında motosiklet pazarı yüzde 31 daralmayla 39 bin 722 adet seviyesinde kapandı. Uzakdoğulu markalar dahil edildiğinde ise bu rakamın 157 bin adet civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu daralmadaki temel etkenleri, döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve faiz hareketleriyle birlikte Uzakdoğu’dan gelen markalara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanması oluşturdu. Piaggio Grubu olarak bizler ise geçtiğimiz yıl daralan pazara rağmen pazar payımızı artırmayı başardık. Motosiklet pazarının 2019 yılını 40 bin adetlik bir rakamla kapatmasını bekliyoruz” diye konuştu.

“ÖTV’deki Düzenleme Yeni Yatırımların Önünü Açar”

Mart ayı sonuna kadar 250 cc altında yer alan motosiklet modellerinden ÖTV alınmaması kararının sektör için rahatlatıcı bir karar olduğunu belirten Ümit Karaarslan, söz konusu vergi indirimlerinin Mart ayından sonra da devam etmesini arzu ettiklerini belirtti. Karaarslan, “Bu noktada, 250 cc bareminin 300 cc’ye çıkarılmasını yeni teknolojik gelişmeleri kapsayan, güvenli ve kaliteli motosikletlerin de gelmesini sağlayacağından önemli buluyoruz. Ayrıca, 250 cc üzerinde yüzde 37 olarak uygulanan ÖTV’nin de belirli oranda iyileştirilmesi sektörde yapılması muhtemel yatırımların önünü açacaktır.” dedi.

Kaynak: Sözcü.com.tr

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap