Kymco, İonex adındaki elektrikli scooter’ı tanıttı

Kymco, seyahat etme şeklimizi değiştirecek İonex elektrikli scooter’ı tanıttı.

Önümüzdeki Ekim ayında ele alacağımız Tokyo Motosiklet Fuarı öncesinde Kymco, İonex elektrikli scooter’ı ile, yeşile sürmenin önündeki tüm engelleri ortadan kaldırdığını açıkladı. Engeller nelerdir? görünüşler, şarj süresi, menzil ve altyapı. Kymco hepsini nasıl atladı? Çıkarılabilir piller.

Elektriğin getirdiği tüm avantajlara rağmen gerçek şu ki, elektrikli motosikletler henüz tam olarak tutulmadı. Bir kaç büyük üretici bir adım attı (BMW’nin C-Evolution’ı bariz bir örnek) ve bir kısmı yakında geliyor (Harley-Davidson). Şimdilik Tesla gibi üretim yapan bir üretici yok ama Tayvan’lı Kymco kendilerinin olacağını umuyor.

Kymco önümüzdeki üç yıl içinde, on farklı modelde elektrikli motosikleti üretmeye başlamayı ve dünyanın dört bir yanındaki insanlara 500.000 adet satmayı planlıyor.

İonex:

İonex sisteminin amacı, hafif çıkarılabilir pillerdir. İonex serisinden gösterdikleri ilk motosiklet, scooter’ın altında iki adet çıkarılabilir bataryaya sahip olacak. Ayrıca pilleri şarj etmek için çıkarmanızı sağlayan bir düğme ve şarj kablosu girişi bulunuyor. Piller sadece 5 kg ağırlığında, bu yüzden onları taşımak oldukça kolay olacaktır. Kymco, pilleri zeminin altına yerleştirerek motosikletin mümkün olan en düşük ağırlık merkezine sahip olduğunu söylüyor. İonex’in aynı zamanda, Kymco modellerinin herhangi birinden daha büyük bir sele altı saklama bölmesi var.

Bu çıkarılabilir pillerle birlikte sürmek, şarj etmek için birçok seçenek sunmaktadır. Motosikleti evde şarja taktığınız ya da pilleri çıkardığınız da, evin içinde şarj edebileceğiniz geleneksel seçenek var. Ayrıca elektrikli modeller için bir Power Outlet Ağı da olacak, bu da sürücülerin boşalmış pilleri değiştirebileceği dev bir satış noktası hizmeti demek. Sizin için pil şarj edecek yerel işletmelere yönelik bir Şarj Noktası Ağı da olacağı söyleniyor (yaklaşık bir saat içinde şarj). Sele altında saklanabilecek ekstra aküler kiralamak bile mümkün olabilir.

Tüm bunları bir arada tutmak gerçekten zekice. Görselde göründüğü gibi motosikletin içinde sürekli olarak saklanan üçüncü bir ‘çekirdek’ pil var. Böylece pilleri şarj etmek için bir yere bırakırsanız, sürmeye devam edebilirsiniz. Çıkarılabilir piller değiştirildikten sonra, çekirdek bataryayı otomatik olarak şarj eder, böylece tekrar kullanmaya hazır hale gelir. 

Bu sistemin çalışması için, motosikletlerin satışa çıkarılmasından önce altyapının sağlanması şarttır. Kymco bunu deneyen ilk üretici değil, Tayvanlı bir şirket olan Gogoro, Akıllı Scooter’ı birkaç yıldır satmakta Benzer bir batarya değişim prensibi ile çalışmaktalar ve bu sistemi Avrupa’ya getirmek için uğraşıyorlar.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Bunları da sevebilirsiniz