KTM 790 DUKE! Katil Olma Yolunda. Özellikler

790 DUKE Yine Kiska’nın elinden geçmiş bir turunculu serisi.

Uzun süredir merak edilen 790 Duke sonunda piyasaya çıktı. İlk düşüncelerimiz, KTM’in diğer modellerinde de ilgimizi çok çeken tasarım fikirleri yine Kiska’nın elinden çıkmış. Duke serisi diğer markaların sokak motosikletlerine göre çok farklı bir çizgiye sahip. Her zaman spor ve hissiyatı yüksek bir sürüşe yönlendiriyor. Yeni 790 Duke’de de bu çizgiler ilgimizi çekmeyi başardı. Farklı bir gövde, farklı bir egzoz ve farklı bir motor. Henüz adını öğrenemediğimiz egzoz, gövdeye ilginç bir hava katmış.

790 DUKE TASARIM

 

 

 

 

 

 

KTM, şimdiye kadar ürettiği tüm modellerde psikopat gidişiyle ve hırçınlığıyla sözünü ettirmiştir. “Ready to Race” sloganın getirdiği tüm ayrıcalıklar, diğer markalara göre farklı bir bakış açısı sunmuştur. 799cc paralel çift silindirin 105 beygirlik gücü, kendi sınıfında bulunan diğer çıplaklar karşısında fazla gelecek gibi görünüyor. 2016’da ortaya çıkan konsept 790 Duke, artık gerçek bir çıplak. “Adventure” sınıfında da bir modelin üzerinde çalışan KTM’in 2019’da o modeli de piyasaya sürmesi bekleniyor.

KISKA TARAFINDAN 790 DUKE

Yeni Duke’de Neler Var?

Çift kanallı ABS’nin yanı sıra, tamamen LED ışıkları, çekiş kontrol özelliği, Launch kontrol, TFT göstergesi, Elektronik Yakıt Enjeksiyonu, Islak Çok plakalı Debriyajı, 300mm Çift Disk Ön Fren sistemi, 240mm Tek Disk Arka Fren sistemi, Anti blokaj sistemi (ABS), 43 mm WP Teleskopik Ön Çatallar, WP Monoshock Arka Süspansiyon, Tekerlekler 17 inç, Jantlar Alaşım, Sele Yüksekliği 825 mm, Yerden yükseklik 186 mm, Dingil açıklığı 1475 mm, Kuru ağırlık 169 kg- Islak Ağırlık 189 kg, Yakıt Tankı Kapasitesi 14 Litre ve daha fazlası.

Şasi;

Krom-Molibden-Çelik şasi, toz boyalı

Gösterge Paneli-  KTM MY RIDE Özelliği

Hız göstergesi, Devir, Kilometre sayacı, Saat, ABS Işığı, Vites Göstergesi, Benzin göstergesi, Düşük Yakıt Uyarı Işığı, Düşük Yağ Göstergesi, Motor Kontrol Göstergesi ve daha fazlası.

Motor

Paralel iki silindir, sıvı soğutmalı LC8c Euro4, Çap x Strok: 88 mm x 65.7 mm, Güç: 105 Hp @ 9000 d, Tork: 86 Nm @ 8000 d, Elektronik ateşleme.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap