KTM 790 Adventure Geri Çağrıldı!

Garajınıza KTM 790 Adventure veya KTM 790 Adventure R modellerinden birini koymayı başaran şanslı birkaç kişiden biriyseniz bu haber sizin için hayati önem taşıyor olabilir. 

Nedeni, Avusturyalı markanın orta seviyeli Adventure modellerinden 790 Adventure serisini arka fren sistemi ile ilgili bir sorun yüzünden geri çağırmasıdır.

Sorun, arka fren hortumunun sert fren kullanımı sırasında aşırı ısınmasından kaynaklanıyor ve bu da frenlerin arızalanmasına neden olabilir. Bu büyük bir güvenlik tehlikesine yol açarken, dolayısıyla hayati önem arz ediyor. ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından duyurulan bu geri çağırma, toplamda 3.164 adet motosikleti kapsıyor.

Geri çağrılan modeller sadece ABD’dekileri kapsamaktadır. Türkiye’dekiler hakkında bir bilgi olmadığından servisinizi aramanız gerekiyor.

Geri çağırma belgelerine göre, hortum ve arka fren kaliperine monte edilen metal bağlantı parçası arasında yetersiz ısı transferi gerçekleşiyor ve arka fren sisteminin arızalanmasına neden oluyor.

Sorunu çözülmesi için, arka fren kaliperinden ABS modülatörüne giden fren hattını değiştirmek gerekiyor. Ayrıca onarım sırasında arka fren kolundaki yuvarlak başlı Torx vidasının yeni bir vida ile değiştirilmesi gerekiyor.

KTM geri çağırmadan etkilenen 790 Adventure sahiplerini bu geri çağırma konusunda bilgilendirecek ve KTM bayileri ücretsiz olarak yeni bir arka fren ünitesi takacak. Geri çağırmanın 1 Haziran 2020’de başlaması bekleniyor.

Kaynak: NHTSA

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap