Kawasaki Ninja H2’nin kendi kendini düzelten boyası nasıl çalışır?

Kawasaki Ninja H2’nin 2019’da 228 beygir güce ulaşacağının duyurulmasıyla birlikte, yeni H2’nin kendi kendini onaran yeni dayanıklı boyası daha az dikkat çeken bir değişiklikti.

Kawasaki Ninja H2’nin yüksek yansıtıcı Ayna Kaplamalı Siyah boyası üzerinde küçük çizikler bile kolayca fark edilebilir.

Kawasaki boya hakkında biraz bilgi veren bir yazı da paylaştı.

Yeni, Son Derece Dayanıklı Boya

Kawasaki’nin Dayanıklı Boyası tüm karbon olmayan gövde parçalarında mevcuttur. Yeni boya, bazı çiziklerin kendi kendini tamir etmesine olanak tanıyan özel bir üst kaplamaya sahiptir, bu da boyanın yüksek kalitede olmasını sağlar. Kendiliğinden yenileme, bir kimyasal gibi üst kaplamadaki mikroskobik yumuşak ve sert bölümler sayesinde sağlanır. DİKKAT!

  1. Bazı durumlarda boyanın kendini iyileştirmesi bir haftadan fazla sürer.
  2. Madeni para, anahtarlık veya fermuarların neden olduğu çizikler durumunda boya kendini iyileştirmez. 

Boya, uygun sıcak ortam sıcaklıklarında ve kısa bir zaman diliminde küçük çizikleri ve sürtünmeleri ortadan kaldırabilir. 

Kawasaki Europe, Ninja H2’deki boyanın otomotiv endüstrisinde kullanılan benzer kendini yenileyen boyalardan çok daha hızlı bir şekilde çalıştığını iddia ediyor. Mercedes-Benz, Nissan ve Toyota gibi otomobil üreticileri uzun süredir benzer restoratif boyalar kullanıyordu. Ama Kawasaki üretim motosikletleri için bu özelliğin bir ilk olduğunu söylüyor. 

Kawasaki Europe, “uygun ortam sıcaklığında” sürecin hızlanacağını belirtmiş. Peki, “uygun ortam sıcaklığı” olarak kabul edilen şey nedir?

Kawasaki’nin daha önce ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yaptığı patent başvurularında cevap var. Patent başvuruları, kendi kendini iyileştiren boyanın, sadece 26-30 ° C’lik ortam sıcaklıklarında ve 10 ila 20 dakika içerisinde çiziklerden kurtulabileceğini açıklamış. Kawasaki’nin kullandığı boya, bazı otomobillerde haftalarca süren bir süreç ile kendi kendini tamir eden boyadan çok daha hızlı.

Kawasaki’nin patent başvurusu ile motosikletlerin, otomobillere göre kendini iyileştiren boyaya daha fazla ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Çünkü bir motosikletin gövdesi, sürücü ile sık sık temas ediyor. Ayrıca kontak yakınında bulunan alanlar, anahtarlar ile çizilebilir. 

Bunları da sevebilirsiniz