Kanuni Ve Bajaj Ortak Motosiklet Üretimine Geçiyor!

Kuralkan’ın distribütörlüğünde olan Kanuni ve Bajaj motosiklet modellerinin üretimi yakında Türkiye’de başlıyor. 

Bajaj’ın Türkiye Distribütörü olan Kuralkan, sektöründe bir ilki gerçekleştirerek; satış ve pazarlamanın internet üzerinden yapılacağı “yeni iş modelini” devreye aldı. Kuralkan ayrıca, eski Kanuni markasının üretimine 3 yıl aradan sonra yeniden başlarken, 60 bin metrekarelik fabrikasında “Kanuni ve Bajaj’ın” 11 farklı modelini üretecek.

Sözcü.com.tr’den Fatih Tan’ın haberine göre, Kuralkan Satış ve Pazarlama Müdürü Ekrem Ata, Kanuni modellerinin 50-125cc, Bajaj modellerinin de 150-200 cc arasında üretileceğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı; 

“Adı efsaneleşmiş olan Kanuni modellerini 3 yıl aradan sonra tekrar üretmeye başlıyoruz. Kanuni modelimizin 8 versiyonu olacak. Bajaj motosikletleri ve üreteceğimiz ATV’ler ile birlikte toplam model sayımız 11 olacak. Motosikletlerin hepsi Euro4 standartlarında çevre dostu ürünlerden oluşuyor. Kanuni markamız ile birlikte en yeni modellerimizi ilk olarak 21 Şubat Perşembe günü başlayacak Motorbike 2019’da müşterilerimizin beğenilerine sunacağız ve cazip fiyatlarımızı açıklayacağız. Mart ayından itibaren Kanuni modellerimizin üretimine başlayacağız ve nisan ayından itibaren pazara sunacağız.

“Bajaj olarak segmentimizde pazarda yüzde 17’lik bir paya sahibiz. Yeniden üreteceğimiz Kanuni modelleri ile Bajaj’ın olmadığı segmentlerde olacağız. Bunlardan biri de 50 cc motor kapasitesine sahip motosikletlerin bulunduğu segment. 2018 yılında %20’lik bir pazar oranına ulaştı. Türkiye’de 50cc’nin bazı kendine ait özellikleri var. B sınıfı otomobil ehliyet ile kullanılabiliyor, MTV’den de muaf olduğu için şu an çok tercih ediliyor. Bunun yanında ATV de yine büyüyen bir segment. Türkiye’de özellikle kırsal kesimlerde insanlarımızın ulaşımda artık traktör yerine kullandığı bir araç olduğunu görüyoruz. Bayilerimize hiçbir yük getirmeden, yeni sistemimiz ile en yeni ürünlerimizi pazara sunmaya başlıyoruz.” dedi.

Kuralkan’dan on-line e-ticaret satış sistemi 

Son dönemde motosiklet sektöründe daralmaların yaşandığını ve satışların önemli oranda gerilediğini kaydeden Ata şunları da söyledi;

“Bu durum bizleri ve bayilerimizi zorlamaktaydı. Ürüne yatırım yapan ancak bu ürünü satamadığında yapmış olduğu yatırım nedeniyle büyük kayıplar yaşayan bayilerimiz için bir çözüm bulma yoluna gittik. Satışları artırmak için sektörde yeni bir iş modeline ihtiyaç vardı. Dünyada ve ülkemizde çok farklı sistemleri inceledik. Dijitalleşmenin artık dünyayı egemenliği altına aldığını ve artık insanların ayrılmaz bir parçası olduğunu gördük. Kuralkan olarak buradan hareketle hem bize hem bayilerimize hem de tüketiciye uygun bir çözümde karar kıldık ve yeni iş modelimiz “On-line e kuralkan” satış sistemini hayata geçirdik. Bu sistem herkesin kazanacağı bir sistem. Uygulamaya aldığımız bu yeni iş modeli ile gerek bayilerimize gerekse tüketicilerimize çok fayda sağlayacağına inanıyoruz.”dedi.

Ata, Kuralkan tarafından devreye alınan yeni iş modeli ile ilgili sözlerine şöyle devam etti;

“Durgunluğun yaşandığı dönemlerde bayilerin yaşadığı finansal zorluk, kar marjlarını ortadan kaldırmakta ve onları risk altına sokmaktaydı. Kuralkan olarak bir markanın bayileri bu yükten ve riskten kurtarması ve elini taşın altına koyması gerektiğine inandık. Bu sistemi hayata geçirerek, bayilerimizin yaşaması muhtemel riskleri sıfırlamış olacağız. Artık bayilerimiz yatırım yapmadan tüm riskin ana firmada olacağı bir sisteme geçecekler. Bunu kazan-kazan sistemi olarak da adlandırabiliriz. Kuralkan, uygun ve tek fiyat uygulamasına geçecek ve tüketici için ödeme olanakları çeşitlendirilecek. Önümüzdeki 2 yıl içinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük şehirlerde yeni showroomlarımız da açılacak. İstanbul merkez showroom uygulamamız başladı. Ayrıca 7/24 hizmet hattımız devreye girecek ve satış sonrası servis hizmeti noktalarımıza yeni yatırımlar yapacağız.”dedi.

Kuralkan’ın fabrikasında hangi Bajaj ve Kanuni modelleri üretilecek?

Kanuni motosiklet üretim tesisi yılda 60 bin adet motosiklet üretimi kapasitesine sahip olacak. Bu üretim tesisinde Bajaj ve Kanuni markalarının birbirlerinin karşısında olmamasını sağlayacak modelleri üretilecek. Kanuni’de ATV, Trodan, Tigrina modelleri burada üretilirken Bajaj’da ise NS200, NS160 ve RS200 modelleri üretilecek.

Yapılan bu yatırımın miktarı açıklanmazken mayıs ayı gibi üretim miktarının artacağı ve böylece istihdamında yükseleceği de belirtildi. Kanuni olarak üretilecek olan ATV’lerin hem plakasız hem de plakalı olarak satışı gerçekleştirilecek. Mayıs ayı itibariyle ATV modelleri tarım aracı olarak da satın alınabilecek.

Kaynak: Sözcü.com.tr

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap