Honda’dan yakıt pilli motosiklet patenti

Honda Patentleri: Yakıt Pilli Motosiklet

Honda, Toyota ve Nissan ile işbirliği içinde, hem otomobiller hem de motosikletler için yakıt hücresi teknolojisini geliştirmek için çalışıyor. Ortaklar ve enerji şirketleri ile birlikte Japonya’nın “Hidrojen ve Yakıt Hücreleri için Stratejik Yol Haritası” çiziliyor.

Patentler Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından organize edilen bir endüstri kuruluşu olan Hidrojen ve Yakıt Hücreleri Stratejisi Konseyi tarafından oluşturulmuş. Japon hükümeti, 40 bin hidrojen yakıt hücresine sahip aracını yollara sokmayı ve 2020 yılına kadar hidrojen yakıt istasyonlarının sayısını 160’a çıkarmayı planlıyor. Honda tarafından kurulan ancak henüz ismi açıklanmayan yeni işletme, içindeki 80 yeni dolum istasyonundan sorumlu olacak.

Honda henüz yakıt hücresi için iki tekerlekli bir prototip üretmedi, ancak patent başvuru çizimleri yakında geleceğini gösteriyor. Honda, on yıldan uzun bir süredir yakıt hücreli arabalar üzerinde çalışıyor. 2008’de tanıtılan Clarity FCX, bu türdeki ilk perakende üretim aracı oldu. Model, yakıt istasyonlarının eksikliği nedeniyle sınırlı sayıda üretildi. İkinci nesil Yakıt hücresine sahip Clarity bu yılın başlarında açıklandı.

Hidrojen yakıt hücrelerinin bir avantajı, pillere kıyasla çok daha hızlı yakıt ikmali süresidir. Altyapı eksikliğinden başka birincil dezavantajlar, hidrojenin taşınmasında, depolanmasında ve elektroliz yoluyla sudan hidrojen üretme maliyetinde yer alan güvenlik sorunlarıdır. 

Bunları da sevebilirsiniz