Honda Yeni Bir Motosiklet Patenti Aldı!

Honda, sürücü güvenliğine dayanan motosiklet, “yakınlık uyarı sistemi” adında yeni bir patent aldı.

Honda, daha önceden arabalarda başlayan, aracın etrafındaki cisimleri tespit eden sistem üzerinde çalışıyor. Eğer yanlış bilmiyorsak ABS sistemi ilk arabalarda kullanılmaya başlamıştı. Daha sonradan motosikletlere entegre edilerek günümüze kadar geldi.

Honda bu sistem ile bir motosiklete ne katabilir? Patent şemaları, Honda VFR1200’ü gösteriyor. Bu teknolojinin farklı motosikletlerde de kullanıma sunulması mümkün. Sistem, güvenlik bölgesi olarak adlandırabileceğimiz 360 derecelik bir alan çevrelemek için motosikletin her yerinde bulunan çok sayıda sensörden oluşuyor. Bir cisim ya da bir araç bu güvenlik bölgesinde algılanır ise, motosikletin görsel ve sesli sinyaller vereceği, böylece neler olduğuna dair sürücüyü bilgilendireceğini söyleyebiliriz.

 

Bu sistem yoğun bir otoyolda veya yoğun kentsel trafikte bile kullanışlı olabilir. Görsel geri bildirim, gösterge panelinden bir uyarı veya sesli geri bildirimle, gidondan gelen ya da peglerden gelen titreşim ile sürücüye bildirilebilir.

Modern premium motosikletler gittikçe elektronik kontrol sistemlerine bağımlı hale geliyor, bu yüzden yenilikçi teknolojiler ilerde sürücünün çok fazla çaba sarf etmeden motosikleti rahat bir şekilde kullanmasına izin verebilir.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz