Hindistan’daki Royal Enfield ve Yamaha işçileri grev yaptı

Royal Enfield ve Yamaha işçileri düşük ücretler sebebiyle grev yaptı.

Hindistan son yıllarda motosiklet üreticileri için bir cennet haline geldi. Sadece dünyanın en büyük iki tekerlek pazarı değil, aynı zamanda şirketler için uygun fiyatlı bir işgücü olanağı sağlıyor ve bu da, şirketlerin bu pazarda son derece rekabetçi olmasını sağlıyor. Ancak bazı üreticiler bir krizle karşı karşıya gibi görünüyor.

Bu iki şirketin işçileri grevde ve üretim durmaya başladı. Hindistan Yamaha Motor, Royal Enfield ve Hyundai Hindistan’ın bir tedarikçisi olan Myoung Shin Automotive India’daki işçiler, toplu olarak greve başlıyorlar. Bazı çalışanlar, işçi sendikaları kurmaya başlamış ve şirketlere maaş artışları, sendika kurmak isteyen işçilerin işten çıkarılmamaları da dahil olmak üzere taleplerini sunmuş.Royal Enfield’de işçi sendikası, şirkete 13 Ağustos’ta grev bildirisinde bulunmuş. Müzakereler gerçekleştirilmiş, ancak şirketin yönetimi, bir anlaşmaya varmak için yapılan üç toplantıya katılmamış. 24 Eylül Pazartesi gününden beri, Oragadam tesisinde tek bir araç üretilmemiş.

Yamaha’da ise sadece 700 işçi greve gitti, bu da üretim kapasitesinin yüzde 40’a indirilmesine sebep oldu.

Her iki üretici için de durum ve talepler benzer. Sendikaların bir anlaşmaya varma çabalarına rağmen, şirketlerin işbirliği yapmadıkları iddia ediliyor, bu da çalışanların eylem yapmalarına neden oluyor.

Her ne kadar Yamaha konu üzerinde sessiz kalsa da, Royal Enfield şöyle bir açıklama yapmış: “İşçilerin refahıyla ilgili konuları ele alan çalışmalarımız var ve birkaç işçinin bugün iş için rapor vermekten kaçınmasına neden olan sorunu anlamak için çalışıyoruz. Karşılıklı olarak faydalı bir çözüme ulaşma konusunda umutluyuz” 

Bunları da sevebilirsiniz