Hero XPulse 200 ve 200T Hindistan’da Satışa Çıkıyor!

Giriş seviyesi kullanıcıların en çok beklediği ve merak ettiği motosikletlerden olan Hero XPulse 200 ve XPulse 200T, Hindistan’da Hero Motor’un düzenlediği resmi basın lansmanı ile tanıtıldı. Hero Motor, iki modeli de 1 Mayıs 2019’dan itibaren Hindistan’da piyasaya sürecek.


XPulse 200 ve XPulse 200T, Hero Motor’un farklı tarzları aynı motor bloğu üzerinde buluşturduğu model serisi olmuş. XPulse 200, off-road’u, yolun dışında olmayı ve dağ bayır tırmanmayı seven kullanıcılara yönelik tasarlanmış. XPulse 200T ise, yol lastikleri ve farklı selesi ile touring kullanıcıları hedef alınarak geliştirilmiş.

Hero XPulse 200T, aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi albenisi olan bir motosiklet gibi görünüyor. Motosikletin ön kafa tasarımında tamamen LED yuvarlak bir far bulunurken, arka lambası ince bir tasarım profiline sahip. Ayrıca modelin uzun ve dolgun bir selesi mevcut. Hero Motor, XPulse serisinin her iki modelinde de koruma demiri olarak motor bloğunun önünde bulunan ve yanlara doğru uzanan büyük bir parça kullanmış.

Genel Bakış

Hero XPulse 200 serisi, 18.1 hp maksimum güç ve 17.1 Nm tork üreten Hunk 200R‘ın 199.6cc tek silindirli hava soğutmalı motoruna sahiptir. Sadece Xpulse 200’de yakıt enjeksiyonu bulunurken, Xpulse 200T ise maalesef karbüratör sistemine sahip. 200T, off-road odaklı ve elcik korumaları da bulunan Xpulse 200’den daha az süspansiyon hareketi yaparken, her iki model de standart olarak sadece önde bulunan tek kanallı ABS ile satışa çıkıyor. Xpulse 200T dairesel disklere sahipken, Xpulse 200 hem ön hem de arkada (Nissin kaliperli) petal disklerle birlikte geliyor.

Hero Motor, Xpulse 200’ü EICMA 2017’de Metzeler Sahara off-road lastikleri ile bir konsept olarak görücüye çıkarmıştı. 2018 Hindistan Auto Expo’da tanıtılan üretime hazır modelinde de yine aynı lastikler bulunuyordu, ancak dün yapılan lansman ile son üretim halini alan model, Ceat marka lastikleriyle satışa çıkacak. Öte yandan 200T, Xtreme 200R gibi MRF marka lastiklere sahip.

Her iki modelde de aynı olan gösterge paneline baktığımızda, LCD bir panel karşımıza çıkıyor. Bu panelde, vites, yakıt, hız, devir, ABS ışığı, km ve saat gibi birçok tripmetre bulunuyor. Ayrıca XPulse serisinde standart olarak gelecek Bluetooth bağlantısı ve GPS navigasyon özelliği olması bekleniyor.


Gidon tasarımını, her iki XPulse modelinde de farklı yapan Hero Motor, iki modeli de 1 mayıs itibariyle Hindistan’da satışa sunacak. Şubat ayında bu sene 11. kez düzenlenen Motobike İstanbul motosiklet fuarında tanıtılan Hero XPulse serisinin ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı henüz bilinmiyor.

Son olarak XPulse 200, beyaz ve yeşil, Xpulse 200T ise şimdilik kahverengi renkleriyle satışa çıkacak. Daha fazla renk seçeneği olacağı yönünde söylentiler de var.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap