Hero Motor Türkiye’de fabrika kuruyor!

Hindistan’lı motosiklet üreticisi Hero Motor, Aydın Nazilli’de fabrika kuruyor…

Global pazarın en büyük motosiklet üreticilerden biri olan Hero Motor Corp, yatırım için Türkiye’yi seçti. Hindistan’lı üretici, ülkemizde açacağı fabrika ile Avrupa pazarı için de büyük çalışmalar yapacak. Dört yıl önce Soysal Grup ile Türkiye’deki motosiklet pazarına giren Hero Motor’un, 2018’in sonbahar ayında Nazilli’de üretime başlaması bekleniyor.

1947’den beri birçok marka için motosiklet üretimi yapan Hero, 2011 yılında kendi fabrikasını kurup kısa sürede Hindistan’ın en büyük motosiklet üreticileri arasına girmişti. Hero Moto Corp Başkanı Pawan Munjal, “Diğer global markaların da Türkiye’de üretim yapmak gibi istekleri vardı, biz onlardan önce davrandık. Hero dünyada 80 milyondan motosiklet satışı yapmıştır. Yıllık ortalama üretim sayımız 7,5 milyon motosiklettir. Dünyada 36 farklı ülkede Hero Motor var. Türkiye 19’ncu sırada.

Türkiye’de üretim yapmak Avrupa pazarına açılmamız da bizim için çok önemlidir. Bu nedenle Türkiye’de fabrika açmaya karar verdik. Türkiye’de üretilmesi planlanan modelleri sadece Türkiye değil, Avrupa pazarında da satmayı planlıyoruz. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan gümrük anlaşması çok büyük bir avantaj” dedi.

Munjal, “Hindistan’ın kuzeybatısında bulunan Racastan eyaletindeki çevreci fabrikamızın bir benzerini de Nazilli’de açacağız. Azalan enerji kaynakları yüzünden sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklar için, Türkiye’de açacağımız fabrikanın elektrik ihtiyacının bir kısmını çatıya yerleştireceğimiz güneş panelleri ile elde edileceğiz. Fabrika gün ışığıyla aydınlanacak.” dedi.

Soysal Grup yönetim kurulu üyesi Yusuf Soysal’da; “4 yıldır ülkemizdeki pazarda satış yapmaktayız, artık hedeflerimizi büyüttük. Modellerimize 5 yıl veya 50 bin kilometre garanti vermemizin yanında 72 saatte yaptığımız yedek parça garantisi de satışlarımızı yükseltti. Yaygın bayii ağı ve servislerimiz var. Fabrikanın üretime başlaması ile birlikte, başta Avrupa pazarı olmak üzere Balkanlar, İran, Irak, Mısır ve Gürcistan’a motosiklet göndereceğiz. Türkiye’de üretimin getirdiği fiyat uygunluğu, motosiklet kullanıcılarını çok memnun edecek. Ülkemiz, otomobil üretimleri ile Avrupa’ya güven vermiştir, artık sıra motosiklet üretiminde. Fabrikamız ile birlikte yan sanayi büyüyecek ve yeni istihdamlar doğacak” dedi.

 

Bunları da sevebilirsiniz