Hayat Kurtarabilecek Motosiklet Kaskı Teknolojisi

İsveçli MIPS adında bir şirket, geliştirdiği motosiklet kaskı projesiyle beyin yaralanmalarının olasılığını önemli ölçüde azaltabilir.

Tam adı, Multi-directional Impact Protection System (MIPS) olan şirket, kazalarda beyin yaralanmalarını önemli ölçüde azaltabilecek bir teknoloji geliştirdi. Peki MIPS’in bu teknolojisi tam olarak nedir? MIPS Türkçe’de ‘Çok Yönlü Darbe Koruma Sistemi’ anlamına geliyor ve en basit haliyle, bir çarpışma durumunda başınızın bir kask içinde hareket etmesini sağlayan bir ‘kayma düzlemi’ teknolojisidir.

Videoyu izleyin;

Kask testlerinin çoğu, kask içindeki sensörlere enerji aktarımının azaltılması ve kaskın sabit bir nesneye 90 derece çarpmasıyla değerlendirilerek yapılır. Bu teknoloji ise, kayma düzlemi teknolojisinin bulunduğu diğerlerinden daha kapsamlı bir sistemdir. 

MIPS kayma düzlemi, kafanızın, çarpma noktasında herhangi bir yönde 10-15 mm arasında hareket etmesine izin verir, bu da beyne iletilen kuvveti % 40’a kadar azaltabilir.

Bir tür astar gibi kaskın içine monte edilebilen bu sistem, MIPS tarafından farklı kask çeşitleri için de geliştirilmiş. 

Daha fazla bilgi için tıklayın.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap