Hava Yastığı Koruması GP Yarışçıları İçin Zorunlu Hale Geldi.

2018 Sezonu ile birlikte GP yarışçılarının (Moto3, Moto2 ve MotoGP) deri yarış tulumlarının içine, onaylı hava yastığı koruması giymesi zorunlu olacak.

Yarış pistlerinde ve sokaklarda değerini kanıtlayan hava yastığı teknolojileri, Grand Prix yarışlarıyla birlikte önemli bir güvenlik unsuru haline geldi.

2016 yılında duyurulan kurallar, Grand Prix yarışlarında güvenliği ön planda tutmayı amaçlıyor. Kural, GP etabındaki tüm yarışçıların yanı sıra iki turdan fazla yarışmaya katılan yedek pilotlar için geçerli,  joker sürücüler için geçerli değil.

Yeni kural hava yastığının, kiriş kemiğini ve omuzunu örtmesi koruma şartı arıyor, geriye kalan korumalar isteğe bağlıdır. Bununla birlikte, bir üretici sırt koruması üretmeye karar verirse, omurgayı da kapsamalıdır.

Dorna ve FIM, sistem tasarımına ve sürücünün vücut türüne bağlı olarak, bir miktar farklılığa izin verecek. Bunlara ek olarak hava yastığı tulumların orijinal üretiminde olmalı, sonradan eklenme değil. Bu sistem, mevcut olan iki markanın yardımı ile tasarlandı: Alpinestars ve Dainese.

Bu sistemi üreten sadece iki büyük firma olmasına rağmen, kendi hava yastığı tasarımları üzerinde çalışan birkaç diğer markanın da oyuna dahil olması bekleniyor. Ayrıca, Dainese‘nin hava yastığı teknolojisini , diğer markalara lisans vermeye başlamış olduğunu belirtmek gerek.

GP yöneticilerinden gelen bu kural, yol sürücüleri için de önemli. Daha fazla marka, hava yastığı teknolojisini geliştirmeye yönelik adımlar atacak. Bu da bizlere fayda sağlayabilir.

Dainese D-air Armor

 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap