Harley-Davidson’un Elektrikli Motosikleti LiveWire, üretime hazır!

Harley-Davidson Elektrikli Motosiklet LiveWire Geliyor!

Harley-Davidson, elektrikli motosikleti LiveWire’i son üretim versiyonu ile Eicma’da tanıttı.

Harley-Davidson, elektrikli pazarında dünya lideri olmayı planladığını, elektrikli motosikletlerin geleceği konusunda büyük bir heyecan duyduğunu ve 2022 yılına kadar elektrikli motosiklet modellerinden oluşan tam bir portföyü sunmayı beklediğini söyledi. 

LiveWire projesi, ilk prototipten dört yıl sonra asıl üretim modeli ile Eicma’da tanıtıldı ve ön siparişlerin Ocak ayında başlayacağı söyleniyor. 

Harley-Davidson, EICMA’da LiveWire’in özellikleri hakkında daha fazla bilgi yayınladı.

Harley-Davidson LiveWire projesi, ilk prototip Project LiveWire ile başladı. Bu prototip, 2014 yılında Harley-Davidson tarafından tasarlanan bir elektrikli motosikletin potansiyelini ölçmek için kullanıldı.

Project LiveWire, bazı test deneyimlerinden yola çıkarak ve yoğun bir geliştirme programının ardından, Harley-Davidson LiveWire ismiyle ve son tasarımıyla tamamlandı.

Harley-Davidson LiveWire, sürücülere yeni ve yüksek performanslı bir motosiklet deneyimi sunuyor. Tamamen elektrikli motoru, yüksek seviyede tork üretebiliyor. Ayrıca LiveWire’nin, şaşırtıcı bir hızlanma kabiliyetine sahip olduğu belirtilmiş. Düşük ağırlık merkezi, sert alüminyum şasi ve premium ayarlanabilir süspansiyon bileşenleri, LiveWire’de dinamik bir sürüş yapmanızı sağlar. 

Güç

LiveWire, gaz büküldüğü anda anlık tork üreten mıknatıslı elektrik motoruna sahiptir. Motor, ağırlık merkezini azaltmak ve motosikletin tüm hızlarda iyi verim sağlamasına yardımcı olmak için aşağıya yerleştirilmiş. LiveWire, hız arttıkça yüksek bir ses çıkaracak şekilde tasarlanmış. Bu ses, LiveWire elektrik gücünü temsil eder.

Şasi

Sert alüminyum şasiye sahip olan LiveWire’de, Showa’nın BFRC-lite ayarlanabilir arka süspansiyonu ve önde yine Showa’nın SFF-BP Fork-Big Piston çatalları bulunuyor. BFRC-lite,(Balanced Free Rear Cushion-lite) Showa’nın benzersiz “balance-free süspansiyon teknolojisi” basınç dengesindeki dalgalanmaları ve nitrojen gazı basıncını ortadan kaldıran hidrolik bir süspansiyon sistemidir. 

LiveWire, kontrolü ve performansı arttırmak için, 300 mm çapındaki çift diskleri kavrayan, Brembo Monoblock ön fren kaliperleri ile donatılmış. Sürüş sırasında, daha güvenli viraj alma özelliğine sahip Anti-Lock Fren Sistemi (ABS) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) gibi elektronik ekipmanlar da eklenmiş. Model, HD / Michelin Scorcher lastikleri (180mm arka / 120mm ön) ile gelecek. Ayrıca LiveWire’ın performansını yedi seçilebilir sürüş modu ile ayarlayabilirsiniz. Bunlardan dördü fabrikada standart olarak ayarlanır, kullanıcının tanımlayabiliceği üç mod daha vardır.

Teknoloji

Modeldeki renkli dokunmatik TFT ekran, Bluetooth bağlantısı, navigasyon, müzik ve daha fazlası için bir arayüz de sunuyor. 

LiveWire’da kanatlı, dökme alüminyum muhafaza ile çevrelenmiş lityum iyon hücrelerden oluşan bir RESS (Şarj Edilebilir Enerji Depolama Sistemi veya ana batarya) bulunuyor. Ayrıca, ışıkları, kontrolleri, korna ve gösterge ekranını destekleyen 12 voltluk küçük bir lityum iyon pil de mevcuttur.

Şarj etme, modelin selesinin altında saklanmış bir güç kablosuyla standart bir ev prizine takılarak yapılabilir. LiveWire ayrıca bir Seviye 2 veya Seviye 3, DC Hızlı Şarj ile de şarj edilebilir. Uluslararası pazarlarda SAE J1772 konnektörü veya CCS2 – IEC tip 2 şarj konnektörü olarak geçiyor. LiveWire’i satan tüm Harley-Davidson bayileri DCFC ile bir şarj istasyonu sunacak.

Yepyeni Harley-Davidson LiveWire önümüzdeki sene satışa sunulacak ve fiyatlandırma ve ön sipariş süreci ile ilgili daha fazla ayrıntı Ocak 2019’da açıklanacak. Ayrıntılar için lütfen www.hd.com/MoreRoads adresini ziyaret edin.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap