Harley-Davidson, Silikon Vadisi’nde Ar-Ge tesisi açmaya hazırlanıyor!

Harley-Davidson’un, Amerikan elektrikli motosiklet üreticisi Alta Motors ile yollarını ayırdığını duyurmasından sonra, Bar & Shield markasının elektrikli motosiklet üretmek için yola tek başına devam edeceği görülüyor.

Bu ayrılma haberinin duyurulmasıyla, Harley-Davidson’un Silikon Vadisi’nin tam kalbinde, kendi tasarım ve araştırma merkezini inşa edeceği ortaya çıktı.

H-D’nin 115. Yıl dönümü kutlamaları sırasında planları açıklayan Harley-Davidson CEO’su Matt Levatich;

“Son zamanlarda dünya çapında yeni nesil Harley-Davidson sürücülerini inşa etmek için hızlandırılmış planlarımızı dünya ile paylaştık. Silikon Vadisi’nin kalbinde yer alan bu yeni Ar-Ge tesisi, bu planlara ulaşmamıza yardımcı olacak ve üretimimizin elektriklenmesini sağlama konusundaki kararlılığımızı gösterecektir.” dedi.

Silikon Vadisi tesisinin, Q4 2018’de açılması bekleniyor ve başlangıçta akü, e-makine tasarımı, geliştirme ve üretim için Ar-Ge’yi de içeren elektrikli araçlara odaklanması bekleniyor. Harley-Davidson, merkezin odak noktasını “Silikon Vadisi’ndeki zengin yeteneklerden benzersiz bir şekilde yararlanan ileri teknolojiler” olarak adlandırıyor.

Harley-Davidson, tasarımdan üretime kadar çok çeşitli sistemleri geliştirme ve sunma konusunda deneyime sahip, elektrik, mekanik ve yazılım mühendisliğinde en üst düzey yetenekleri işe almaya başlamış. Silikon Vadisi tesisi, başlangıçta şirketin San Francisco Körfezi Bölgesi’nden almak istediği yaklaşık 25 kişilik bir personel istihdam edecek.

İkonik Amerikan markasının bu hareketi, hala pazardaki mücadelede olduğunu göstermek için attığı büyük bir adımdır. Yeni Ar-Ge tesisi, Wauwatosa, Wisconsin’deki Willie G. Davidson Ürün Geliştirme Tesisi’nin bir uzantısı olacak ve Harley-Davidson’un elektrikli hareketinin ardındaki itici güç olacak.

Silikon Vadisi bölümünün oluşturulması, Harley-Davidson’un Alta Motors’dan ayrılması ile doğrudan ilgili gibi görünüyor. İki Amerikan markasının, birlikte elektrikli motosiklet üretme fikrinden neden caydığını söylemek zor, ancak sonuç açık: Harley-Davidson yalnız başına giderken, Alta Motors yeni bir yatırımcı bulabilir.

Kaynak: Asphalt & Rubber

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap