Harley-Davidson: Fiyatları yükseltmeyeceğiz, ama yurt dışında üretim yapacağız

Harley-Davidson fiyatları değişmeyecek.

Son haftalarda dünya basınında gündeme gelen vergilerdeki büyük artışa rağmen, Harley-Davidson fiyatların artmayacağını söylüyor. H-D AB’ye bağlı Harley’lerin üretimini ABD dışındaki fabrikalara taşıyacağını belirtti.

Avrupa Birliği, Harley-Davidson motosikletleri de dahil olmak üzere, ABD tarafından üretilen çeşitli ürünlere yeni tarifeler uyguladı. 22 Haziran 2018’de yürürlüğe giren bu tarifeler, ABD’nin, AB’den ABD’ye ihraç edilen çelik ve alüminyum üzerine uyguladığı tarifelere yanıt olarak uygulandı. 

Sonuç olarak, ABD’den ihraç edilen Harley-Davidson motosikletleri üzerindeki AB vergileri % 6’dan % 31’e çıktı. Harley-Davidson, bu vergilerin ABD’den AB’ye ihraç edilen ortalama bir motosiklet başına yaklaşık 2.200 dolarlık artışla sonuçlanacağını belirtiyor.

Harley, bu maliyeti bayi ağı veya müşterileri üzerinden çıkarmayacağını, dolayısıyla yeni vergilere karşılık olarak fiyatların yükselmeyeceğini söyledi. Yurt dışına taşınmak

Harley sadece belli bir süre AB tarifelerinin maliyetini karşılayabilir. Şirketin planı, Avrupa’ya yönelik motosikletlerin üretimini ABD dışındaki fabrikalara taşımak olacak.

Harley-Davidson, gümrük tarifelerinden kaçınmak ve ABD’den AB ülkelerine yapılan motosiklet üretimini değiştirmek için yeni bir plan uygulayacak. Harley-Davidson, uluslararası tesislerdeki üretiminin taşınmasını, daha fazla yatırım gerektireceğini ve tam olarak tamamlanması için en az 9 ila 18 ay süre gerektiğini söylüyor.

AB’ye gönderilen motosikletlerin artık nerede yapılacağı tam olarak bilinmemektedir ancak Harley’in halihazırda Brezilya, Hindistan ve Tayland’da montaj tesisleri bulunmaktadır. Hint tesisi halihazırda diğer pazarlar için küçük kapasiteli Street 500 ve Street 750 modellerini de üretmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz