Harley-Davidson acil otonom fren sistemi geliştiriyor

Görünüşe göre Harley-Davidson AR-GE departmanında büyük bir değişim başlamış.

Harley-Davidson, acil durumlarda motosiklet frenlerini otonom olarak uygulayan sürücü yardım sistemi için bir patent başvurusu yaptı.

Otomobil üreticileri son birkaç yıldır otomobillerde otonom acil fren sistemini kullanıyorlardı, ancak bu teknoloji motosikletlerde yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Çünkü ani frenleme iki tekerlekli araçlar için daha tehlikeli olabilir. Yine de, şirketler sistemin çalışmasını sağlayacak yollar bulmaya çalışıyorlar. Daha önce de Honda‘nın motosikletler için otonom bir fren sistemi geliştirdiğini ve Bosch gibi şirketlerin de kendi çözümleri üzerinde çalıştıklarını duymuştuk.Bu sistem nispeten basit gibi görünüyor. Kameralar, RADAR veya LIDAR gibi çeşitli sensörler, önümüzdeki otomobilin ani duruşunda veya otoyolda karşımıza çıkan bir hayvan ile çarpışmaya neden olabilecek tehlikeli durumlara karşı, aracın çevresini tarıyor. Bir kontrolör, bu verileri işliyor ve olası bir çarpışmayı tahmin ederse, frenleri otomatik olarak uyguluyor. Gaz kelebeğini kapatıp, çarpmadan önce aracı yavaşlatmak veya durdurmak için debriyajı harekete geçiriyor.

Arabada, böyle bir sistem nispeten güvenli bir şekilde çalışabilir. Ancak bir motosiklette, ani ve beklenmedik frenleme, sürücünün dengesini kaybetmesine ve hatta motosikletten düşmesine neden olabilir.

Harley-Davidson’un çözümü, sürücünün acil durum freni için fiziksel ve zihinsel olarak hazır olup olmadığını belirlemede ek sensörler kullanmaktır. Bunların arasında, gidonu tutup tutmadığını saptamak için sensörler, sürücünün ayaklarının peg’ler üzerinde durup durmadığını kontrol eden sele ve sürücü paneline monte edilmiş algı sensörleri veya sürücünün gözlerini izlemek için kaskın içinde bulunan sensörler.

Buradaki sensörler, sürücünün otonom frenler devreye girmeden önce tepki vermeye yeterince hazır olup olmadığını değerlendirir. Sensörler sürücünün hazırlanmadığını tespit ederse, sistem çeşitli uyarıları (yukarıda ayna ve dijital göstergede gösterilmiştir), ses ipuçlarını gidonda veya sele de haptik titreşim ile bildirir. Ayrıca sistem, sürücünün ağırlıkta bir değişim hissetmesine yetecek kadar fren uygulayarak kısa bir frenleme darbesi uygulayabilir. Sürücü hala tepki vermezse, sistem motora girmeden ve motosikleti yavaşlatmadan önce, önceden belirlenmiş bir sürede bekler (süre 200 ms ile 500 ms arasındadır).Sistem sürücünün yeterince uyanık olduğunu tespit ederse, acil frenlemeye başlayacak. Sürücü zaten frenleri uyguladıysa, sistem ilave fren basıncı uygulayarak yardımcı olacak.

Otonom frenleme sistemi hala bazı güvenlik önlemleri gerektiriyor. Bazen, olası bir çarpışmaya en güvenli tepki, frene basmak değil, manevra yapmaktır. 

Tüm patentlerde ve patent başvurularında olduğu gibi, bu buluşun gerçek bir araç içinde gerçekte kullanılabilir olup olmayacağını zamanla göreceğiz. Harley-Davidson’un patent başvurusu, bize en azından acil bir otonom fren sistemi üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Bunları da sevebilirsiniz