Harley-Davidson’dan 338cc hacimli yeni model geliyor!

Harley-Davidson 338cc hacimli yeni model için Çinli üretici Qianjiang Motorcycle şirketiyle anlaştı.

Evet, gündemin en şaşırtıcı haberini sizlerle paylaşıyoruz. Artık Harley-Davidson’da küçük hacimli segment için motosiklet üretecek. Hatırlarsanız köklü Amerikan markası geçen yıl Temmuz ayında 10 yıllık planlarını açıklamıştı. Bu planlar içinde, tabii ki yeni modeller, elektrikli motosikletler ve hatta küçük hacimli motosikletler vardı. Yeni elektrikli modeli LiveWire ve Pan America ile bu planlarını gerçekleştirmeye başlayan H-D, sıradaki yeni modelini de duyurdu.

Benelli’nin Çinli sahibi olarak tanıdığımız, Qianjiang Motorcycle 338cc hacimli yeni Harley-Davidson modelinin üretilmesinde Amerikan markasının ortağı olacak. Harley-Davidson bu ortaklıkla, Asya’nın premium motosiklet pazarındaki 250cc, 300cc veya 400cc hacimli motosikletlere ilgi duyan kullanıcılarına yönelik yeni bir model üretecek.

Bu yeni modelin sadece Asya pazarında değil aynı zamanda Avrupa ve Amerika pazarında da satılması bekleniyor. Harley-Davidson düşük maliyetlerle üreteceği modeli, kendi ülkesinde ve Avrupa ülkelerinde de satışa sunacaktır.

BMW’nin TVS ile ve KTM’nin Bajaj ile olan ortaklığı düşünüldüğünde Harley-Davidson’un bunu yapması normal karşılanmalıdır. Özellikle geçen aylarda ABD Başkanı Donald Trump’ın H-D’ye uyguladığı yaptırımlar ve hükümetin gümrük vergisine yapığı zam, ABD’deki üreticileri zora sokmuştu.

ABD hükümetinin son zamanlarda Çin hükümeti ve Çinli şirketlerle yaşadığı sorunlara baktığımızda Harley-Davidson’un inadına yaparmış gibi gidip Çinli bir şirketle ortak olması adeta Trump’a bir cevap olmuş.

Harley-Davidson Başkanı Matt Levatich;
“Harley-Davidson her zaman dünyanın dört bir yanındaki sürücülerin yanında olmuştur. Markamız için yeni yollar oluşturarak, dünyanın en büyük motosiklet pazarlarından biri olan Çin’de daha fazla Harley sürücüsü inşa etmek için bu fırsatı kaçıramazdık.” dedi.

Yeni model ve onun motoru Çin’deki Qianjiang’a ait bir fabrikada üretilecek. Harley-Davidson yeni model için “sürücülerle güçlü bağlantılar yaratacak farklı bir görünüm, ses ve hissiyat için çalışıyoruz.” dedi.

Yeni 338cc Harley-Davidson modeli hakkında önemli bilgiler;

Harley-Davidson, yeni model için şimdilik sadece 338cc hacimli olacağını açıkladı ve daha fazla teknik detay vermedi. Yeni modelin, resimlerde de göreceğiniz daha önce yayınlanan konsept modele benzer olacağı söyleniyor. Benelli TNT 300’de kullanılanlara benzer bir kafes şasi, gidon, süspansiyonlar ve motor olacağı da söylentiler arasında (aşağıda benzerlikleri görebilirsiniz.) 

Benelli’nin sıvı soğutmalı dört valfli DOHC 300cc paralel çift silindirli motoru üzerine inşa edileceği de belirtilmiş. Eğer yeni modelin TNT 300 alt yapısıyla üretileceği doğruysa, 2020’de piyasaya çıkması yüksek ihtimal gibi görünüyor. Çinli şirket Qianjiang Motorcycle, Benelli için kullandığı tüm parçaları, değiştirerek Harley’in modeline aktarabilir.

Harley-Davidson, yeni küçük hacimli modelinin 2020’de Çin’de piyasaya sürüleceğini ve ardından diğer Asya pazarlarına dağıtacağını söylemiş. 

Kaynak: Motorcycle.com

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap