Ford, şerit aralarındaki motosikletleri gören bir sistem geliştirdi

Ford’un yeni sensör sistemiyle motosikletler şerit aralarında artık daha güvenli.

Ford, şerit aralarındaki motosikletleri tespit eden bir sistem için patent başvurusu yaptı. Sistem, şerit arasındaki bir motosikletin arkadan yaklaşıp yaklaşmadığını belirlemek için kameralar, RADAR, LIDAR ve SONAR gibi araç üzerinde çeşitli sensörler kullanacak. Bir filtreleme (iki araç arasından geçmek) tespit edilirse, sensörler bu bilgiyi çarpışma önleme sistemine aktaracak. Yani arabacıların yaptığı ani şerit değiştirmeler bu sistem ile engellenecek. Bu bizim için iyi bir haber, zira şerit aralarını kullanmak bazen korkutucu olabiliyor.

Ford’un patent başvurusu 23 Kasım 2016 tarihinde yapıldı, ancak ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından 24 Mayıs 2018’de yayınlandı. 

Bu patent başvurusu, sistemin özellikle şeritler arasındaki boşluğa nasıl odaklanacağını ve bu bölge üzerinden bir şeyin gelip gelmediğini anlayacağını açıklıyor. Bir denetleyici sistem, görüntüleme verilerini gri tonlamaya dönüştürüyor. Bir motosiklet yakınlaştıkça büyüyecek ve piksel kümesi olarak görünecek.

Şekil 6A ve 6B, gri tonlamaya indirgenen iki farklı çerçeveden görüntüleri temsil etmektedir. Şekil 6C, iki çerçeve arasındaki farkı, görüntüleme alanında görünen bir nesneyi (yani bir motosikleti) gösteren beyaz alanları göstermektedir. 

2016 yılında yapılan Delphi Technologies’in patenti, şerit arasındaki motosikletlere daha fazla yer vermek için otomobilleri şeritlerinde hafifçe hareket ettiriyordu.

 

Bunları da sevebilirsiniz