Elektrikli Motosiklet Yarışı MotoE Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Yaklaşık bir yıl önce Dorna, 2019 FIM MotoE Dünya Kupasını duyurmuştu.

MotoGP Şampiyonasına eş zamanlı olarak yapılacak bu elektrikli motosiklet yarışlarının ayrıntılarını bugün ki tanıtımla öğrendik. Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden biri olan Enel‘in sponsorluğunda yapılacak şampiyonanın, motosikletler, pistler ve yarış formatı açısından temelleri atıldı.

MotoGP patronları, elektrikli serisini hazırlayacak olan Energica MotoE makinelerinin örtülerini bugün kaldırdı. Bu sabah Roma’daki proje geliştirme sorumlusu Loris Capirossi tarafından tanıtılan makine, İtalyan firmasının yol için yapılmış elektrikli süper motosikletinin değiştirilmiş bir versiyonudur. Dorna, MotoE Dünya Kupası için 10 tur içeren yarışları öngörüyor ve serinin 2019 başlangıç ​​tarihinin ötesine geçmesiyle yarış aralığını arttırmayı düşündüklerini söyledi.

Bu, elektrikli motosikletlerin performansının artmasıyla birlikte, bir yarışa daha fazla tur ekleneceği anlamına gelir. Açılış sezonu için MotoGP ile birlikte Avrupa yarışlarında beş yarış yapılacak. Yani Dorna ve FIM, elektrikli motosiklet yarışına halkın ilgisini çekmek için MotoGP’nin seyircisini kullanacak.

18 sürücü yer alacak. Sekiz bağımsız MotoGP takımının her birine iki motosiklet verilecek. Moto2 ve Moto3’de bulunan dört takımada birer motosiklet verilecek. MotoE yarışları Tıpkı MotoGP gibi önce sıralama ve yarış şeklinde mevcut GP programını taklit edecek. İlk sezon öncesi test, bu ayın ilerleyen günlerinde Jerez’de yapılacak.

Michelin, GP yarışlarında tek lastik tedarikçisi olmaya devam edecek ve MotoE takımlarına da lastik sağlayacak. Serinin sponsoru olan Enel, elektrikli motosikletlerin şarj edilmesinde yardımcı olmak için hazır bulunacak.  İtalyan enerji şirketi  Enel ile olan ortaklık, MotoE padokına hızlı şarj istasyonları veren ve beş MotoE yerinde yeşil enerji tedarik / depolama olanağı ile oldukça kapsamlı.

Dorna, teknik açıdan Enel’in MotoE yarışlarında pil donanımlı bir mobil şarj aleti kullanacağını ve bunun da makinelerin şarjını 30 dakikadan daha kısa sürede dolduracağını belirtti.

Energica EgoGP
MOTOSİKLETİNİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Motor tipi

Daimi Mıknatıs AC, Yağ Soğutmalı

MAX HIZ

250 km / saat – 155 mil

GÜÇ kW (Hp)

110 kW (147Hp)

TORK
0 ila 5000 dev / dak’da 200 Nm

AKÜ

Yüksek Gerilim Lityum İyon kapasiteli TBD

ŞARJ

Hızlı Şarj DC Modu 4

 

ÖN VE ARKA TEKER

Dövme Alüminyum

LASTİK

Michelin

ŞASİ

Çelik Boru

maşa

Alüminyum Döküm

 

Kaynak: MotoGP

 

Bunları da sevebilirsiniz