Elektrikli Kymco SuperNex Eicma’da tanıtıldı!

Yeni Kymco SuperNex Eicma’da yapılan resmi lansman ile tanıtıldı. Kymco’nun açıklamalarına göre SuperNex, saatte 250 km hıza ulaşabiliyor.

Dünyanın en büyük scooter üreticilerinden biri olan Kymco, bir süredir elektrikli scooter’lar ve motosikletler üzerinde çalışıyor. 

Yeni Kymco SuperNEX elektrikli motosiklet

Tayvan merkezli Kymco, scooter’ları ile tanınan bir marka, ancak dün Eicma’da ortaya çıkan model, şirket için tamamen yeni bir yönelime yol açtı.

Yeni SuperNEX, 250 km / saat (150 mil / saat) hıza ulaşabilen yüksek güçlü bir elektrikli yarış motosikleti olarak tasarlanmış. 

SuperNEX, 0-100 km / saat (62 mil / saat) 2.9 saniyede, 0-200 km / s (124 mil / saat) 7,5 saniyede ve 0-250 km / s (155 mil / saat) 10,9 saniye.

Yukarıdaki verileri incelediğinizde, SuperNex’in gerçekten çok hızlı olduğunu göreceksiniz. Özellikle 0-100 km’ye 2.9 saniyede ulaşması olağanüstü! Tabii ki diğer veriler de normal değil, 10,9 saniyede 250 km hıza ulaşabildiği belirtilmiş. İnanılmaz!

Bu hızlanma süreleri genellikle sadece tecrübeli ve yetenekli sürücüler tarafından elde edilebilir. Ancak Kymco SuperNEX’te, daha az tecrübeli sürücülerinde SuperNEX’ten en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için “Tam Etkileşim Performansı” (FEP) özelliğinden bahsediyor. 

FEP özelliği, sert hızlanma sırasında tekerleklerin kaymasını engeller. Sert frenleme sırasında arka tekerleğin kalkmasını önler. Düz olmayan veya ıslak yüzeylerde sürerken maksimum çekiş sağlar. 

FEP’in seviyesi kullanıcı tarafından ayarlanabilir, bu sayede sürücülerin beceri düzeylerine göre yardım almaları sağlanır.

Bu hızlara ulaşmak için gerekli olan çılgın torku kontrol etmesi için SuperNEX’e 6 vitesli bir şanzıman sistemi bağlanmış. 

KYMCO’ya göre:

“ 6 vitesli şanzıman, sürücünün, SuperNEX’teki en uygun güç bandından faydalanmasını sağlar.”

Ayrıca SuperNEX’te Brembo fren kaliperleri ve Öhlins süspansiyonlar bulunuyor. Bu ünitelerle SuperNEX tam bir yarış motosikleti olmuş.

SuperNEX’te bulunan bir başka yenilik, Kymco’nun Aktif Akustik Motorudur. Bu özellik temel olarak, SuperNEX’in elektrik motorunun sesini güçlendirir. 

Ses, motorun rpm seviyesinin durumunu iletir. Böylelikle sürücü vitesi ne zaman değiştirmesi gerektiğini bilir ve gaz ayarını yapabilir. Yani benzin motorlu bir motosiklet gibi olacak, tek fark elektrikli ve sesi yapay. 

SuperNEX’in ne zaman satın alınabileceğine dair bir bilgi henüz yok. Dün gece gösterilen model şimdilik ilk prototipti. Ama Kymco’nun kesinlikle üretime getirmeyi planladığı görülüyor.

Kaynak: Electrek 

Kymco SuperNEX Fotoğraf Galerisi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap