Elektrikli Harley-Davidson LiveWire’nin Performans Özellikleri Açıklandı

Ocak ayının başında 29,799$ fiyatıyla ön siparişleri açılan Harley-Davidson LiveWire‘ın son teknik detayları da belli oldu. 

Harley-Davidson, Livewire’ı bu sonbaharda ABD pazarında piyasaya sürecek. 29,799$ ABD fiyatıyla satışa çıkacağı belirlenen Livewire’nin, önce ABD pazarında, muhtemelen 2020’de de Avrupa’da ve tüm dünyada satışa çıkması bekleniyor. 

Sert alüminyum şasiye sahip olan LiveWire’de, Showa’nın BFRC-lite ayarlanabilir arka süspansiyonu ve önde yine Showa’nın SFF-BP Fork-Big Piston çatalları bulunuyor. BFRC-lite,(Balanced Free Rear Cushion-lite) Showa’nın benzersiz “balance-free süspansiyon teknolojisi” basınç dengesindeki dalgalanmaları ve nitrojen gazı basıncını ortadan kaldıran hidrolik bir süspansiyon sistemidir. 
LiveWire, kontrolü ve performansı arttırmak için, 300 mm çapındaki çift diskleri kavrayan, Brembo Monoblock ön fren kaliperleri ile donatılmış. Sürüş sırasında, daha güvenli viraj alma özelliğine sahip Anti-Lock Fren Sistemi (ABS) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) gibi elektronik ekipmanlar da eklenmiş. Model, HD / Michelin Scorcher lastikleri (180mm arka / 120mm ön) ile gelecek. Ayrıca LiveWire’ın performansını yedi adet seçilebilir sürüş modu ile ayarlayabilirsiniz. Bunlardan dördü fabrikada standart olarak ayarlanıyor, kullanıcının tanımlayabiliceği üç mod daha var.

Peki Harley-Davidson Livewire ne kadar hızlı ve ne kadar menzile sahip?

Harley-Davidson’un açıkladığı son bilgilere göre: LiveWire 0’dan 100 km/s hıza sadece 3 saniyede çıkabiliyor. 100 km/s hızdan 130 km/s hıza yükselmesi ise sadece 1.9 saniye sürüyor. 

Otoyolda yapılan sürüşlerde, yaklaşık 110 km/s sabit hızla gidildiğinde 225 km menzile sahip olduğu açıklanan LiveWire’nin, şehir içi kullanımdaki menzili ise 141 km olarak belirtilmiş. 

Ayrıca LiveWire DC hızlı şarj aleti kullanılarak şarj edildiğinde, 40 dakika içinde % 0-80, 60 dakika içinde % 0-100 şarj seviyesine ulaşabiliyor.

Normal şarj etme, modelin selesinin altında saklanmış bir güç kablosuyla standart bir ev prizine takılarak yapılabiliyor. LiveWire ayrıca Seviye 2 veya Seviye 3, DC Hızlı Şarjla de şarj edilebiliyor. Uluslararası pazarlarda SAE J1772 konnektörü veya CCS2 – IEC tip 2 şarj konnektörü olarak geçiyor. LiveWire’i satan tüm Harley-Davidson bayileri DCFC’ye sahip bir şarj istasyonu da sunacak.

LiveWire’da kanatlı, dökme alüminyum muhafaza ile çevrelenmiş lityum iyon hücrelerden oluşan bir RESS (Şarj Edilebilir Enerji Depolama Sistemi veya ana batarya) bulunuyor. Ayrıca, ışıkları, kontrolleri, korna ve gösterge ekranını destekleyen 12 voltluk küçük bir lityum iyon pil de mevcut.

Modeldeki renkli dokunmatik TFT ekran, Bluetooth bağlantısı, navigasyon, müzik ve daha fazlası için bir arayüz de sunuyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap