El yapımı Hayabusa ister misiniz?

Hero’nun xtreme modelinden, custom bir Suzuki Hayabusa yapmak.

Hepimizin hayallerinin bir köşesinde duran Suzuki Hayabusa‘yı, küçük hacimli bir motosiklete uyarlamak gerçekten şaşırtıcı bir olay. İstediğimiz motosiklete sahip olamasak da onun bir benzerini yapmak mümkün olabiliyor.

Gördüğünüz değişiklikler tamamen dış görünüşten oluşuyor. Motosikletin motor kısmında herhangi bir değişim yapılmamış, tamamen görsel. Dışarıdan baktığımızda, gerçek Hayabusa olup olmadığını hemen anlayamayacağınız bu motosiklet, orijinal modele tıpatıp benzeyen şasi aksamı, çift egzoz ve çift diskli ön frenler ile donatılmış. Ön fren diskinin ikincisinin çalışıp çalışmadığını bilemiyoruz. Tüm grenaj parçaları orijinal modelin aynısı ve dışarıdan bakıldığında motor ve elektronik parçaları gizliyor.

Süspansiyonlar için standart teleskopik çatallar kullanılmış. Hayabusa tarzı gösterge paneli ve gidon üzerindeki detaylarda unutulmamış. Motosiklette kullanılan lastikler, Hayabusa’da bulunan lastiklerle neredeyse aynı. Tüm bu custom motosikletin yapım maliyeti bilinmiyor, ancak bu değişim için büyük bir miktar harcanmış olmalı.

Orijinal Suzuki Hayabusa, 1340cc’lik dört silindirli bir motora sahip, bu motor 197 beygir gücü 9500 devirde ve 7200 devirde 155 Nm üretiyor. Motor, 6 vitesli bir şanzımana bağlanıyor.

Öte yandan, donör olarak kullanılan motosiklet olan Hero Xtreme, 8500 devirde 15.6 HP güç ve 7000 devirde 13.5 Nm’lik bir 149cc tek silindirli motorla güçlendiriliyor.

Hero’nun küçük hacimli motorunun Suzuki Hayabusa’nın bu kadar ağır bileşenlerini nasıl taşıyacağını açıkçası bizde merak ediyoruz. Olası en hafif parçaların kullanımını göz önüne alsak bile, bu kopya ortalama 200 kg ağırlığındadır.

Bu custom model Gm custom adında Hindistan’da yaşayan birileri tarafından yapılmış. Bu tarz motosikletler yapıp satıyorlar.

 

Bunları da sevebilirsiniz