Ducati C-V2X araçlar arasında haberleşme projesi için Audi ile çalışmaya başladı

Motosiklet, Otomobil ve Diğer Araçlar Arasındaki Yeni İletişim Sistemi C-V2X 

Ducati, Audi ile birlikte geleceğe yatırım yapmaya devam ediyor. Motosikletler ve otomobiller arasındaki yeni bir iletişim sistemi C-V2X’i tanıyalım.

Ducati’nin geçtiğimiz Nisan ayında paylaştığı “2025 Güvenlik Yol Haritası” projesi kapsamında motosiklette radar teknolojisi de bu projeye dahildi.  

Bu teknoloji C-V2X olarak adlandırılıyor. Otomobil, motosiklet, yaya, bisiklet ve şehir altyapısı gibi, yollardaki kullanıcılar için geliştirilmiş kablosuz bir iletişim sistemidir. C-V2X teknolojisi, araçlar ve çevreleri arasında doğrudan iletişim sağlayan otomotiv uygulamaları için 5G’ye doğru önemli bir adımdır.
Ducati’nin Audi ile birlikte yürüttüğü bu proje çalışmalarında, Audi Q7 ve Audi A4’ün yanı sıra Qualcomm 9150 C-V2X teknolojisine sahip Ducati Multistrada 1200 Enduro’da bulunuyor. 

Bu teknoloji nasıl çalışıyor?

C-V2X teknolojisi ile donatılmış bir aracın, bitişik bir yol yada bir kavşakta, yol hakkı olan bir motosiklet sürücüsüne çarpmasını önlüyor. Yani bu sisteme sahip iki araç, herhangi bir yolda kavşak ya da kesişim noktasına yaklaştığında sistemin bundan haberi oluyor ve iki araç arasındaki iletişimi sağlıyor. Böylelikle kazaların önüne geçiliyor.

Ducati Motor Holding Araç İnovasyon Müdürü Pierluigi Zampieri , “Bu, modern teknolojilerle gelecekteki motosiklet kullanıcılarının güvenliğini önemli ölçüde artırabileceğiz. C-V2X Ducati 2025 güvenlik yol haritasının önemli projelerinden biri.” dediQualcomm 9150 C-V2X, Qualcomm Technologies, Inc. ve / veya yan kuruluşlarının ürünüdür.

Qualcomm, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde tescilli olan Qualcomm Incorporated’ın ticari markasıdır.

Kaynak: Ducati Motor

Bunları da sevebilirsiniz