Ducati CEO’su Claudio Domenicali’den Streetfighter V4 Müjdesi!

Ducati’nin 2018’de piyasa sürdüğü Panigale V4 serisinden sonra, aynı motorla bir de Streetfighter V4 üretme ihtimali ne kadar güçlü?

Ducati Streetfighter V4 söyletileri yaklaşık 2 yıldır motosiklet dünyasında kunuşuluyordu. Ducati CEO’su Claudio Domenicali, hem Streetfighter V4 söylentileri hakkında, hemde markanın gelecekteki planları konusunda bazı açıklamalar yaptı. 

AcidMoto.ch’nin sorularını yanıtlayan Domenicali, tüm spekülasyonlara da cevap vermiş oldu. AcidMoto.ch’nin Ducati CEO’su ile yaptığı röportajı aşağıda okuyabilirsiniz;

Yeni Ducati Diavel 1260 S’nin de sergilendiği 89. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (tabii ki Audi standı), Ducati’nin CEO’su Claudio Domenicali’ye yaklaşma fırsatımız oldu. Ona bazı sorular sorduk, MotoGP hakkında konuştuk, olası bir Ducati maksi-scooter veya bir Streetfighter V4’ün gelip gelmeyeceği hakkında konuştuk.

AcidMoto.ch: Sayın Claudio, size soracağımız birkaç soruyu cevaplamak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Claudio Domenicali: Merhaba. Bu bir zevk!

AcidMoto.ch: Yeni Ducati Diavel 1260S, EICMA’da tanıtıldı. Henüz denememiş olmamıza rağmen (not: basına sunum iki hafta içinde yapılacak), tasarımının çok fazla rafine edilmiş olduğunu gördük. Ducati kataloğunda 2019 yılı için değişmeden satışa devam edecek X-Diavel S’yi gölgede bırakmaktan korkmuyor musunuz?

Claudio Domenicali: Diavel, acımasız ve güçlü bir roadster arayanlar için çok sportif bir motosiklet. X-Diavel S, tur ve gezi için tasarlanmış bir motosiklet. İkisi de farklı sürüş tarzları için üretiliyor.

AcidMoto.ch: Scrambler serisindeki Sixty2 ve Icon dışında, Ducati’deki giriş seviyesi motosikletlerden biri de Monster 797’dir. Gelecekte, daha erişilebilir orta boy modellere sahip olacak mıyız, yoksa Scrambler markasını Ducati dünyasına açılan bir kapı olarak bırakarak, premium pazar için büyük motosikletler mi üreteceksiniz?

Claudio Domenicali: Ducati stil, sofistike ve performanstır. Motosikletlerimizin bu üç değere saygı göstermesi bizim için önemlidir ve gelecek yılın tüm planları bu kılavuza odaklanacaktır. Geleceğin tam olarak nasıl olacağını açıklamak zor.

AcidMoto.ch: Yani daha erişilebilir bir giriş seviyesi oluşturma isteği var mı?

Claudio Domenicali: Şu an bunun hakkında konuşamam.

AcidMoto.ch: Tamam. V4 hakkında konuşalım. Panigale V4R tüm beğenileri kazandı, ancak henüz test etme onuruna sahip değiliz. Bu motorun diğer motosikletlerde, örneğin bir Streetfighter V4’te bulunmasını ümit edebilir miyiz?

Claudio Domenicali: Ducati’nin böyle bir motosiklet üretmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

AcidMoto.ch: Evet, büyük bir talep var, bu genellikle okuyucularımızden bize gelen bir soru.

Claudio Domenicali: O zaman en kısa sürede olacak!

AcidMoto.ch: Yani planlandı, Harika! V4’den bahsetmeye devam edelim: bu mimarinin daha düşük ve küçük motosikletler üzerine gelmesi öngörüldü mü?

Claudio Domenicali: Hayır. Açıkça hayır. V4 motoru klasik iki silindirden çok daha karmaşık ve üretmesi çok pahalı. Düşük cc motorda, üretim fiyatını yükseltir ve motosikletlerin çok yüksek bir fiyata satılmasına sebep olur. Bunun için V4 motoru, markanın premium motosikletlerinde kalacaktır.

AcidMoto.ch: Ducati endüstride güçlü bir kimliğe sahip İtalyan markasıdır. Vespa’nın doğduğu ve scooter’ın kral olduğu bir ülkeden çıkan bir marka için, ürün gamında hala maksi-scooter bulunmadığını nasıl açıklayabilirsiniz?

Claudio Domenicali: (kocaman bir gülümsemeyle) Çok gizli bir plan!

AcidMoto.ch: 2019 MotoGP sezonu Katar’da birkaç gün içinde başlıyor. Şubat ayında yapılan testler sırasında Ducati en hızlı 4 günü aldı. Bu sezon için kendinizden emin misin?

Claudio Domenicali: Tahmin etmek için hala erken. Mükemmel testler yaptık.. İyi bir konumdayız, ancak Yamaha, Honda ve Suzuki de çok gelişti ve rekabet özellikle sezon başında çok güçlü olacak. Ama kendimize güveniyoruz!

AcidMoto.ch: Claudio, teşekkür ederim!

Claudio Domenicali: Teşekkürler!

Kaynak: AcidMoto.ch

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap