Ducati, 2020’de motosikletler için radar sistemini tanıtacak

Ducati önümüzdeki iki yıl içinde, yeni bir radar tabanlı güvenlik sistemini tanıtmak için hazırlanıyor.

Önde gelen üst düzey motosiklet üreticilerinden biri olan Ducati, düzenli olarak yenilikçi sistemler ve teknolojiler üretmektedir. İtalyan markası on yıl önce, tam çekiş kontrol sistemlerine sahip motosikletleri sunan ilk marka oldu.

Markanın günümüzün motosiklet yarışlarında ön planda kalmaya devam eden çabalarının bir parçası olarak, yeni güvenlik teknolojisini uygulamak için duyurulan bir program olan “2025 Güvenlik Yol Haritası” sistemini tanıttı.

Ducati, yeni programın ilk aşamasını halihazırda devam eden tüm yeni modellerine uygulamayı hedefliyor. Sisteminin adı, ARAS (Advanced Rider Assistance Systems), sayısız sensör kullanmaktadır ve çoğu modern otomobillerde bulunan halihazırda mevcut olan sürücü destek teknolojisinin sadece bir motosiklet versiyonudur. (kör nokta takip sistemi)

Yeni sistem bir engel veya araç algıladığında, sürücü gerekli tepkiyi vermezse gaz limitini ayarlayacak ve fren yapmak için ön tarafta bulunan radarı kullanacak. Ön radar, Ducati’nin “ACC” (Adaptive Cruise Control) sistemi ile birlikte çalışacak ve sürücünün öndeki araç ile arasındaki mesafeyi koruyacak. 

Arkaya bakan radar ise, kör nokta da bulunan araçlara ya da arkadan yüksek hızda yaklaşan bir aracı algılayacak.

Her şey plana göre giderse, bu teknolojiyi 2020 yılına kadar üretim motosikletlerinde görmeye başlayabiliriz.

Bunları da sevebilirsiniz