Donald Trump Harley-Davidson sahiplerine boykot çağrısı yaptı

Donald Trump, Twitter hesabından paylaştığı tweet ile Harley-Davidson sahiplerinin yaptığı boykotu destekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, üretimini Avrupa’ya taşıması durumunda şirketi boykot etmek isteyen Harley-Davidson motosiklet sahiplerini desteklediğini dile getirdi. 

Harley-Davidson Haziran ayında yaptığı açıklamada, Trump’ın yüzde 25’lik gümrük vergisi artışı ve yüzde 10’luk yabancı aluminyum vergisi artışı yapacağını duyurmasının ardından, AB’nin de Amerikan ihracatına uyguladığı tarifeler sonrasında üretiminin bir kısmını ABD dışına taşıması gerektiğini açıklamıştı.

Trump Harley-Davidson sahiplerinin yaptığı boykotu destekleyerek,  “Harley rakipleri de dahil olmak üzere diğer birçok firmanın” çelik ve alüminyum ithalatı için gümrük vergisi koyma kararını kabul ettiğini söyledi.

Harley Davidson resmi bir açıklamada şunları söyledi: AB tarife yükünü hafifletmek için üretimin taşınması şirketin tercihi değildir. H-D, motosikletlerini AB’deki müşteriler için de erişilebilir hale getirmek ve Avrupa’da satışı düşürmemek için tek sürdürülebilir seçeneğin üretimi ABD dışına taşımak olduğunu söyledi. Avrupa, Harley-Davidson için kritik bir pazar. 

Bunları da sevebilirsiniz