Dakar Rallisi 2020’de Suudi Arabistan’a Mı Gidiyor?

Çeşitli söylentiler ve haberlere göre, Dakar Rallisi’nin 2020 yılında ve önümüzdeki 5 yılda Suudi Arabistan’da yapılacağı konuşuluyor. Dünyanın en zorlu yarışı olarak kabul edilen Dakar Rallisi yönetiminin, Arap ülkesiyle beş yıllık bir anlaşma imzaladığı bildirildi.

Bu haber, 2020 Dakar Rallisi’nin 2008 yılında terör olayları nedeniyle terketmek zorunda kaldığı Afrika’dan sonra, 2009 yılından 2019 yılına kadar 10 yarışına ev sahipliği yapan Güney Amerika’yı terk edeceği anlamına geliyor. Bu haber tabii ki şimdilik sadece bir spekülasyon ama, Dakar Rallisi’nin 2019 yılındaki (ocak ayındaki) yarışının, tek bir ülkede sadece (Peru’da) yapıldığını varsayarsak, 2020 Dakar Rallisi’nin başka bir kıtaya veya Suudi Arabistan gibi çöl ülkelerinden birine taşınması yüksek ihtimal.

Arap ülkesi, kapılarını motor sporlarına açmak ve ev sahipliği yapmak için istekli gibi görünüyor çünkü, FIA destekli Orta Doğu Ralli Şampiyonası’nın yanı sıra Formula E Şampiyonası’na da ev sahipliği yaptı. Güney Amerika’dan ayrılma ihmali bize göre yüksek görünüyor. 2020’de yalnızca Suudi Arabistan’da yapılırsa, belki gelecek yıllarda Umman, Ürdün veya Mısır gibi diğer ülkelere de taşınabilir.

Suudi Arabistan Güvenli Mi?

Elbette Suudi Arabistan’ın insan hakları konusundaki sicili ve terörizmle bağlantısı olduğu hakkında konuşmalar da var.

Özellikle Gazeteci Jamal Khashoggi’nin ölümü ve kadınların araba sürmelerine ve motosiklet sürmelerine izin vermek için yapılan son kural değişikliği gibi yakın tarihli olaylar, Dakar Rallisi‘ni yöneten Fransız yönetim ASO’nun kararını gölgede bırakıyor.

İslam ülkesinin önümüzdeki beş yıl boyunca, yarış başına ASO şirketine 15 milyon dolar teklif ettiği bildirilmiş. 2020 yarışı için Güney Amerika ülkesi Şili’nin teklif ettiği 3 milyon dolara kıyasla çok yüksek bir rakam. Dakar Rallisi’nin 2020’de veya gelecek yıllarda nerede yapılacağı konusundaki resmi açıklamaların, organizatör şirket ASO tarafından önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap