BRP, Üretimi Durduran Alta Motors’un Parçalarını Satın Aldı

Kanada’lı Bombardier Recreational Products – BRP, geçen sene Ekim ayında üretimi durduran ABD’li elektrikli motosiklet üreticisi  Alta Motors’un ana şirketi Faster-Faster Inc’in belirli varlıklarını satın aldığını açıkladı.

BRP’nın açıklamasına göre, satın alınan varlıklar arasında “eskiden elektrikli motosiklet tasarım ve imalat şirketine ait bazı fikri mülkiyet hakları, patentler ve bazı sınırlı fiziksel varlıklar” yer alıyor. BRP bu satın alımları, elektrikli ve hibrit motorları konusundaki araştırmalarının bir parçası olarak kullanmayı planlıyor ve ileride üreteceği elektrikli araçlar için sıfırdan bir alt yapı oluşturmak yerine, hazır ve belli bir seviyeye ulaşmış çalışmalar üzerinden devam edecek.

Elektrikli off-road ve supermoto tarzı motosikletleriyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Alta Motors, sadece ABD’de, 70 adet bayi ağına sahipti ve 1000 adet motosiklet satışı gerçekleştirmişti. Ürettiği motosikletler, elektrikli pazarında en üst seviyelerde görülen Alta Motors’un üretimi durdurması aslında beklenen bir şeydi.

2018’in Mart ayında, Harley-Davidson ve Alta Motors arasında bir ortaklık anlaşması duyurulmuştu. H-D, yeni elektrikli modelleri için Alta Motors’dan yardım almak amacıyla şirkete bir yatırım yapmıştı. 

Ancak daha sonra, Harley-Davidson Alta Motors’a yatırım yapmaktan vazgeçti ve Silikon Vadisi’nde bir AR-GE tesisi açmaya karar verdi. 

Alta Motors katıldığı birçok yarış organizasyonundan ödülle döndü ama bu ödüller finansal sorunlara bir fayda sağlamadı. BRP’nin Alta Motors’un haklarını, parçalarını ve patentlerini satın almasıyla, artık Alta’nın üretime geri dönemeyeceğini söyleyebiliriz.

Güle güle Alta…

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap