Bosch’tan Motosiklet için yeni güvenlik teknolojisi: Viraj iticileri [video izle]

Bosch’tan Yeni Güvenlik Teknolojisi: Kaymayı Önleyen Turbo İticiler.

Bosch, Motosiklet sürücüleri için sürüşü daha güvenli hale getiren teknolojiler geliştiriyor. Motosiklet Viraj iticileri ile bu iş uzay teknolojisine dönmüş durumda.

Birçok yüksek performanslı motosiklette ABS, Viraj ABS, Çekiş Kontrolü, Teker Kontrolü ve Arka Tekerlek Kaldırma Önleme gibi güvenlik teknolojilerine zaten sahibiz. Bu güvenlik çalışmalarına yakın zamanda Ducati’den bir proje gelmişti. Sürücüyü uyaran engel veya diğer araçlar ile çarpışmaları önlemek amacıyla yapılmış ön ve arka radar güvenlik sistemi Ducati’nin yeni bir projesiydi. KTM’de benzer bir sistem üzerinde çalışıyor ve 2020’de yeni güvenlik çalışmaları hayatımıza girecek.

Alman mühendislik ve elektronik şirketi olan Bosch, uzay araçlarından motosikletinize kadar uzanan bir teknolojiyi hayatınıza sunarak, sürüşü daha güvenli hale getirmeyi planlıyor. Teknoloji, konseptin ötesinde ve şu anda Bosch tarafından test edilmektedir. Aşağıdaki videoda KTM 1090’da test edilmiş yeni teknolojiyi izleyin:

Peki ne işe yarayacak? Videoda görüldüğü gibi, sürücü bir viraja yattığında tam dönüş çizgisinde bulunan çakıl taşları kontrolü kaybettirir. Senaryonun bariz sonucu bir kazadır ama Bosch’un yeni güvenlik ağı sizi kurtarmaya çalışır. Bosch kayma engelleme sistemi, motosikletinize harici bir yanal kuvvet olarak basınçlı gaz sağlar. Arabalardaki Hava Yastığı sistemi gibi, yedeğe ihtiyaç duyan tek kullanımlık bir cihazdır.

Kaynak

Bunları da sevebilirsiniz