BMW Motorrad’dan 1800cc Boxer motor prototipi ‘R18’

BMW Motorrad neden 1800cc Boxer motor üretti? BMW ve Japon’daki Custom Works Zon atölyesi, Japonya’nın Yokohama kentindeki Mooneyes Show’da, 1800cc’lik yeni Boxer motora sahip, retro tarzında bir roadster tanıttı.

Motosikletin kendisi, Yuichi Yoshizawa ve Yoshikazu Ueda tarafından üretilmiş. Görünen parçalarda işlenmiş alüminyum, çelik boru ve sac metalden yararlanılmış. Ama bizim dikkatimizi çeken şey, BMW’nin yepyeni, devasa prototip bir hava / yağ soğutmalı Boxer motorudur. Bu motor, gelecek modellere yönelik uygulanacak yeniliklerin habercisi olabilir.

BMW, motor hakkında birkaç teknik bilgi vermiş olmasına rağmen, sele arkasına basılmış olan “R18” damgasından 1800cc’lik bir hacime sahip olduğunu söyleyebiliriz. BMW’nin bu motor hakkındaki planlarını merak ediyorsanız, fotoğrafta arka planda bulunan K1600B, nerede kullanılabileceği konusunda size bir ipucu verebilir.

Tabii ki K1600B’ın yeni jenerasyonunda bu motorun kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Ama BMW’nin bu yeni Boxer motor ile başka planları da var. Söylenenlere göre BMW Motorrad, yeni bir BMW Cruiser modelinin planlarını yapıyormuş. 

BMW’den böyle bir model gelmesi, marka için muazzam bir iş duygusu yaratabilir, ancak Cruiser’ların pazar büyüklüğünün hızla daraldığı unutulmamalıdır. Ayrıca bu modelin Ducati Diavel serisinin karşısına çıkacağına dair söylentiler de var. Yani Diavel gibi modern ve hızlı bir Cruiser görebiliriz.

1.800cc’lik yeni motorun yaklaşmakta olan Euro5 düzenlemeleri için geliştirildiğini de söyleyebiliriz. Bu yenilenme hava soğutmalı motorlar için cinayet olacak. Bu yüzden güç ve tork hedeflerini karşılamak amacıyla büyük yenilenmeler gerekecektir.

Bu yeni Boxer motor ile, yeni ve daha klasik tarzda BMW Cruiser’lar, bagger’lar ve touring modelleri için bir platform oluşturabilir. 

BMW’nin daha fazla ayrıntı sunmasını beklemek zorundayız, ancak şu anda ortaya çıkan söylentiler, prototip motorunun yeni bir Cruiser modeli için kullanılacağını gösteriyor.

Fotoğraf Galerisi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap